Turcja: starożytny Zamek Gaziantep zburzony podczas trzęsienia ziemi

Według lokalnych mediów tureckich poniedziałkowe trzęsienie ziemi o sile 7,7 stopni w skali Richtera zburzyło starożytny zamek w pobliżu miasta Gaziantep.

Reklama

Budowla została wzniesiona jeszcze za czasów Hetytów oraz wczesnego Imperium Rzymskiego około II w. n.e. i w dobrej kondycji przetrwała przez kolejne niemal 2 tys. lat. Co więcej, uważana była za jedną z najlepiej zachowanych cytadel w całym kraju.

Zamek był unikatowym zabytkiem na skalę światową. Charakteryzował się nieregularnym kształtem oraz dwunastoma wieżami. W pewnym momencie swojej historii otoczony był także fosą. Przez wszystkie lata swojego istnienia przetrwał kilka inwazji, renowacji i zmian rządów.

Swoje militarne znaczenie stracił na początku XVI w. za czasów Imperium Osmańskiego. Do dziś pozostawał jednak niezwykle istotną historyczną budowlą i atrakcją turystyczną. Mieściło się w nim m.in. Panoramiczne Muzeum Obrony i Heroizmu w Gaziantep.

"Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Sahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, a gruzy rozrzucone na drodze" – czytamy w raporcie tureckiej państwowej agencji informacyjnej Anadolu.

"Żelazne balustrady wokół zamku były porozrzucane na okolicznych chodnikach. Zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia" – dodaje agencja.

Według doniesień lokalnych mediów częściowo zawaliła się także kopuła pobliskiego, historycznego meczetu Sirvani, którego powstanie datuje się na początki XVII wieku.  

Turcja i Syria – największe trzęsienie ziemi od 100 lat.

Potężne trzęsienia ziemi nawiedzają Turcję i Syrię od 6 lutego. Do tej pory zarejestrowano kilkanaście wstrząsów wtórnych o sile co najmniej czterech stopni w skali Richtera. Jest to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie nawiedziły obydwa te kraje od ponad 100 lat.

Aktualny bilans ofiar kataklizmu to 4,8 tys. osób. Według wiceprezydenta Turcji Fuata Oktaya w tureckich miastach uszkodzonych zostało także około 1700 budynków.