Turcja i Kapadocja - popularny kierunek na wakacje 

Jeśli szukasz pomysłu na wakacje i wiele już zwiedziłeś, ale nie chcesz podróżować do odległych miejsc Ziemi, gdzie lot zajmuje czasem nawet kilkanaście godzin, wybierz Kapadocję! 

Reklama

Ten malowniczy region Turcji cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Jak wynika z oficjalnych danych, całą centralną prowincję Nevsehir odwiedził już w tym roku ponad 1 mln turystów, a przedstawiciele tureckiej organizacji turystycznej zaznaczają, że najprawdopodobniej uda im się zrealizować cel na rok 2022, czyli 2 mln turystów.

- Mamy nadzieję, że sezon w Pamukkale będzie podobny do tego w 2019 roku, a nawet przekroczymy liczby z tego roku – komentował dla Agencji Anadoolu Gazi Murat Sen – szef lokalnego stowarzyszenia zarządzającego turystyką i hotelami.

Kapadocja / Photo by Mehmet Turgut Kirkgoz on Unsplash Kapadocja / Photo by Mehmet Turgut Kirkgoz on Unsplash

Podróż balonem nad Kapadocją 

Dlaczego Kapadocja tak kusi turystów? W dobie social mediów, a w szczególności TikToka i Instagrama, „pocztówkowe” loty balonem nad bajkowymi skałami nabrały nowego znaczenia. Wielu instagramowych podróżników twierdzi nawet, że kto nie leciał balonem nad Kapadocją, nie wie, co to prawdziwa przygoda!

Loty balonami nad Kapadocją / Photo by Mesut Kaya on Unsplash Loty balonami nad Kapadocją / Photo by Mesut Kaya on Unsplash

Jednak nie tylko z powodu podróży balonem warto odwiedzić ten zakątek świata. Kapadocja to również charakterystyczne hotele w jaskiniach, niesamowite szlaki górskie i podziemne miasta oraz kościoły i stare domy ukryte w skałach, które pamiętają czasy Bizancjum.

Podziemne miasta w Kapadocji / Photo by Tolga Ahmetler on Unsplash Podziemne miasta w Kapadocji / Photo by Tolga Ahmetler on Unsplash

Na podróżniczej liście must have powinien znaleźć się również wygasły wulkan o wysokości 4 tys. metrów n.p.m., a także wspomniane niezwykłe formacje skalne i park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli marzysz i magicznym zachodzie słońca, wybierz się do Doliny Czerwonej, która przed zmrokiem zamienia się w scenerię jak z Marsa!

Podróż do Turcji - Pamukkale / Photo by Arnaud Civray on Unsplash Podróż do Turcji - Pamukkale / Photo by Arnaud Civray on Unsplash

Termy Pamukkale - niebiańska przyroda Turcji 

Jednym z najciekawszych miejsc Kapadocji są również termy Pamukkale. Do maja 2022 roku zabytkowy raj termalny z niebiańskimi białymi tarasami odwiedziło ponad 430 tys. turystów!