Warszawa, Kraków i Poznań oficjalnie w Przewodniku Michelin

Inspektorzy Przewodnika Michelin ruszają w Polskę, by przetestować i ocenić szereg lokali gastronomicznych, znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i ich okolicach, poinformowała na swojej stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna. Następnie recenzenci przyznają wybranym restauracjom najbardziej prestiżowe kulinarne wyróżnienia: Gwiazdki Michelin oraz nagrody Bib Gourmand. Ceremonia wręczenia odznaczeń ma odbyć się już w czerwcu tego roku.

Reklama

Polska, posiadająca bogate tradycje kulinarne, po raz pierwszy w historii pojawi się w Przewodniku Michelin. To projekt wspierający rozwój turystyki kulinarnej na rynku międzynarodowym – mówił w oświadczeniu prasowym Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki.

3 polskie miasta w Przewodniku Michelin, fot. Polska Organizacja Turystyczna 3 polskie miasta w Przewodniku Michelin, fot. Polska Organizacja Turystyczna

– Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu stanowi kolejny impuls do rozbudowy polskiej marki. Światowe trendy pokazują, że podróże gastronomiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie u osób poszukujących autentycznych doświadczeń związanych z danym miejscem. Bez wątpienia, Polska słynąca z gościnności gwarantuje wyrafinowane kulinarne przeżycia – dodał polityk.

Co daje Polsce przystąpienie do przewodnika Michelin?

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 r. i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. W tej edycji swym zasięgiem objął łącznie 62 regiony i miasta, z czego aż 30 znajdujących się w Europie.

Publikacja oparta jest o rozbudowany system symboli, które opisują każdy lokal. Dodatkowo przy restauracjach oznaczonych gwiazdką umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kulinarnych. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje się także anonimowe inspekcje i nie pobiera opłat za wizytę oraz publikację, ale inspektorzy roszczą sobie prawo do ponownego odwiedzania lokalu średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny.

Pragnę pogratulować Polskiej Organizacji Turystycznej podjęcia wyzwania i wprowadzenia Polski do grona krajów objętych selekcją Przewodnika Michelin – powiedział Maciej Dobrzyniecki, prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej i wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce.

– W pierwszym etapie w prestiżowym zestawieniu pojawią się trzy polskie regiony, a kolejne dołączą do nich w następnych latach. Z punktu widzenia sektora HoReCa to ogromna szansa, ale i motywacja do wprowadzenia turystyki gastronomicznej na jeszcze wyższy poziom, między innymi dzięki szkoleniom podnoszącym kwalifikacje i umiejętności szefów kuchni – przekonywał.

Kraków / Tobias Reich - Unsplash Kraków / Tobias Reich - Unsplash

 

Współpraca Polskiej Organizacji Turystycznej z Przewodnikiem Michelin niesie za sobą także szereg innych korzyści. Rozwój infrastruktury oraz transportu, promocja regionalnych tradycji kulinarnych i lokalnego rynku spożywczego, przyciągnięcie inwestorów w branży hotelarsko-gastronomicznej, wzrost jakości świadczonych usług, prestiżu polskich miast na całym świecie i zainteresowania przez turystów zagranicznych – to tylko jedne z wielu spodziewanych efektów. Akces polskich miast wiąże się także z możliwością organizacji największych wydarzeń kulinarnych o zasięgu międzynarodowym, jak na przykład eliminacje do Bocuse d’Or czy Global Chefs Challenge.

To wielka chwila dla Polski, rodzimych miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na tworzenie standardów na poziomie krajowym oraz pozycjonowania Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych. Przewodnik Michelin stanowi drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja jakości oraz najwyższych standardów jest istotnym elementem branym pod uwagę przez gości zagranicznych – dodaje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

– Wierzę, że współpraca z marką Michelin będzie motywacją do dalszej pracy dla całego sektora, co przyniesie wymierne korzyści gospodarcze – podsumowuje.