Wciskające w fotel sceny walk powietrznych w myśliwcach bojowych były jednym z najmocniejszych punktów tegorocznego hitu „Top Gun: Maverick”. Nic więc dziwnego, że producenci gier wideo postanowili odtworzyć te doświadczenia w swoich wirtualnych symulatorach lotów.

Reklama

Symulatory lotów jak z "Top Gun: Maverick"

Top Gun, symulator, fot. Fighter Jet Simulator Top Gun, symulator, fot. Fighter Jet Simulator

Pierwszym z nich jest doświadczenie organizowane przez Fighter Jet Simulator – brytyjską firmę aeronautyczną zlokalizowaną na lotnisku w Cambridgeshire. Za 99 funtów (ok. 560 zł) firma oferuje godzinną przygodę rodem z „Top Gun: Maverick” w profesjonalnym, treningowym symulatorze lotów.

Doświadczanie składa się z dwóch misji, podczas których uczestnicy najpierw uczą się, jak pilotować myśliwiec bojowy F-35B Lightning II (w filmie użyto zbliżonych myśliwców F-18 – red.) w lokacjach znanych z filmu, a następnie sami realizują zadania powierzone bohaterom produkcji.

Pierwsze z nich to „Maverick Sidewinder”, czyli trening lotów na niewielkiej wysokości przez wąską dolinę w górach. Główną trudnością jest oczywiście uniknięcie radarów wroga oraz trafienie w wirtualny cel.

Druga misja to z kolei „Maverick Dagger One”, czyli start z lotniska, dostanie się na terytorium wroga poniżej pułapu zasięgu radarów i zniszczenie fabryki uranu. Zwieńczeniem misji jest walka powietrzna z myśliwcami wroga – zupełnie jak w filmie „Top Gun: Maverick”.

– Wykorzystując nasz najnowocześniejszy symulator lotów, starannie odtworzyliśmy doświadczenia z filmu tak, aby były jak najbardziej realistyczne i podążały za hollywoodzką historią. Wszystkie elementy myśliwca zostały też odwzorowane tak, by były jak najbliższe rzeczywistości – przekonywał w rozmowie z serwisem „Robb Report” Adam Clements, szef Fighter Jet Simulator.

Ekstremalna przygoda jak z "Top Gun: Maverick"

Drugim doświadczeniem odtwarzającym przygody bohaterów „Top Gun: Maverick” jest darmowy dodatek do gry wideo Microsoft Flight Simulator na konsoli Xbox. Sama gra jest jedną z najbardziej realistycznych produkcji tego typu, a dodatek „Top Gun: Maverick Expansion” wznosi ją na jeszcze wyższy poziom.

Jak Microsoft chwali się na swojej stronie „Top Gun: Maverick Expansion” zawiera wierną kopię myśliwca użytego w filmie – F/A-18E Super Hornet – oraz szereg misji zbliżonych do tych znanych z filmu.

Wśród nich znajdują się trzy treningowe wyzwania sprawdzające umiejętność precyzyjnego manewrowania myśliwcem, pięć zadań wykorzystujących nabyte umiejętności w warunkach bojowych, a także naukę startu i lądowania z lotniskowca oraz doświadczenie lotu myśliwcem hipersonicznym, rozwijającym prędkość Mach 10 (ok. 12 tys. km/h) na wysokości 45 km nad ziemią.

Nie ma na co czekać, przestworza wzywają!