Top Gun. Maverick bije rekordy w kinach 

Top Gun: Maverick okazał się jednym z największych hitów kinowych tego roku. W samych tylko Stanach Zjednoczonych film zarobił dotychczas 291 mln dolarów, a łączna suma wpływów z kas biletowych z całego świata osiągnęła już 548 mln dolarów!

Reklama

I nic dziwnego, ponieważ atmosferę tej znakomitej produkcji budują nie tylko zapierające dech w piersiach sceny walk powietrznych i wszechobecna nostalgia względem oryginału, ale też pozornie nieistotne szczegóły, które nabierają znaczenia dopiero w kontekście całego filmu.

Klasyczne porsche 911 s z 1973 r. w filmie Top Gun

Jednym z takich szczegółów jest klasyczne porsche 911 s z 1973 r., którym w kilku scenach jeździła wybranka serca Pete’a „Mavericka” Mitchella (Tom Cruise) – Penny Benjamin (Jennifer Connelly).

Auto to jest jedną z najpiękniejszych konstrukcji w portfolio Porsche i stanowi doskonałe tło dla napędzanego adrenaliną romansu Pete’a i Penny.

– Penny żegluje łodziami w filmie, więc bardzo spodobał mi się pomysł, by jeździła również klasycznym porsche. Uważam, że model 911 s z 1973 r. to jeden z najbardziej ponadczasowych designów w historii marki – mówił w wywiadzie z „Bloomberg Businessweek” Joseph Kosinski, reżyser „Top Gun: Maverick”.

Auto pojawiające się na planie produkcji zostało wypożyczone od lokalnego kolekcjonera klasyków Nicka Psyllosa z San Diego, który auta marki Porsche darzy szczególnym uznaniem i ma ich w swoim prywatnym garażu przynajmniej kilka.

Szare 911 s z 1973 r., które wystąpiło w filmie, zapewne stanie się teraz jego ulubionym, tym bardziej że cena takiego klasyka z podobną historią może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Model ten na rynku wtórnym wyceniany jest standardowo na około 200 tys. dolarów.

Co ciekawe, auta marki Porsche stały się nierozerwalnie związane z postacią Penny Benjamin. W oryginalnym „Top Gun” z 1986 r. wcielająca się w tę bohaterkę Kelly McGillis jeździła bowiem modelem 356 z 1958 r.