Ryba za ponad milion złotych

Wiadome jest, że za jakością kryje się zwykle także wysoka cena. A jednak to, co wydarzyło się niedawno na targu rybnym Toyosu w Tokio przeszło najśmielsze oczekiwania. Jeden z tuńczyków został sprzedany za ponad 36 mln jenów, co po przeliczeniu daje nam 1,2 mln złotych!

Reklama

Chodzi konkretnie o 212-kilogramowego tuńczyka błękitnopłetwego złowionego u wybrzeży Omy w prefekturze Aomori. To właśnie za taką kwotę udało się go kupić dwóm firmom – hurtowni Yamayuki oraz restauracji Sushi Ginza Onodera.

- Ten tuńczyk był zdecydowanie najlepszy. Co ważne, dzisiejsza aukcja dowodzi, że skutki pandemii koronawirusa powoli słabną. Cena? W sam raz jak na początek sezonu – powiedział w oświadczeniu prasowym Yukitaka Yamaguchi, prezes firmy Yamayuki.

I choć wydawać by się mogło, że rzeczywiście podczas aukcji rybnej w Toyosu padł rekord pod względem sprzedaży, w rzeczywistości tak nie jest.

Tuńczyk błękitnopłetwy sprzedany za ponad milion złotych na targu rybnym w Tokio / Getty Images Tuńczyk błękitnopłetwy sprzedany za ponad milion złotych na targu rybnym w Tokio / Getty Images

 

Ile kosztował najdroższy tuńczyk na świecie?

Rekordzistą pod kątem sprzedaży wciąż jest 287-kilogramowy tuńczyk błękitnopłetwy sprzedany w 2019 roku za przeszło 300 mln jenów, czyli ponad 2,5 mln złotych.

Warto zaznaczyć jednak, że tuńczyki błękitnopłetwe ogólnie uważane są za jeden z najdroższych gatunków ryb na świecie. Gospodarka Japonii, zwłaszcza w kwestii rybołówstwa, dopiero podnosi się po niszczycielskich konsekwencjach pandemii koronawirusa, ale ceny – jak widzimy – powoli idą do przodu.

Jak informuje serwis „Nippon”, tuńczyk będący głównym tematem naszego tekstu został sprzedany za ponad dwukrotnie większą sumę niż jeszcze rok temu.