Według raportu banków UBS i Credit Suisse majątek ludności na świecie zmalał w 2022 roku. Jest to pierwsza tego typu sytuacja od 2008 roku. Najwięcej stracili Amerykanie i Europejczycy.

Reklama

Świat zubożał, Belgia najbogatsza

Według raportu globalny majątek gospodarstw domowych wyrażony w dolarach zmniejszył się. Chodzi nie tylko na osobę dorosłą, ale także w ujęciu zagregowanym.

Jak się jednak okazuje, najbogatszymi ludźmi na świecie są obywatele Belgii. Tam, aż połowa Belgów dysponuje majątkiem wynoszącym średnio 228 tys. euro. Na drugim miejscu są Australijczycy, a na trzecim mieszkańcy Hongkongu.

Rok wcześniej Belgowie w takim samym rankingu znajdowali się na drugim miejscu. Skąd zatem skok o jedną pozycję? Lokalni eksperci tłumaczą to tym, że Belgia nie stała się bogatsza, po prostu inni stali się biedniejsi. Z tego powodu przeskoczyli na pierwszą pozycję.

 

Milionerów ubywa, najgorzej w Rosji

A jak ma się sprawa w kwestii milionerów? Obecnie na świecie żyje 59,4 mln osób z takim statusem. Populacja zmniejszyła się zatem o 3,5 mln. Tak przynajmniej wynika z raportu "Global Wealth Report 2023".

Najwięcej milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych i Chinach / Unsplash Najwięcej milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych i Chinach / Unsplash

Gdzie najwięcej żyje milionerów? W Stanach Zjednoczonych i w Chinach (odpowiednio 22.710 osób i 6.231 osób).

W jakich państwach znajduje się najwięcej osób z milionami na koncie? Dalej mamy Francję (2.821 tys. osób), Japonię (2.757 tys. osób), Niemcy (2.627 tys. osób), Wielką Brytanię (2.556 tys. osób) oraz Kanadę (2.032 tys. osób).

Gdzie jest najmniej milionerów? Tutaj „przoduje” Rosja z wynikiem 408 tys. osób, następnie w Brazylii (413 tys. osób) i Szwecji (467 tys. osób) oraz o dziwo w Belgii (536 tys. osób).

Jak zatem widać, Belgia chociaż ma najbogatszych obywateli, nie ma zbyt wielu milionerów. Oby w ten rok był lepszy, a świat przestał ubożeć. Jednak problemy finansowe na całym świecie nie nastrajają pozytywnie do takiej wizji.