Titanic. UNESCO ostrzega, że wrak statku rozpuści się do 2050 r. Bezcenne dziedzictwo kulturowe zagrożone

UNESCO po raz kolejny alarmuje o konieczności ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, które spoczywa na dnie oceanów, mórz i jezior, m.in. we wraku Titanica. W wyniku zanieczyszczenia wód i działalności bakterii statek ulega stopniowemu rozpadowi i według prognoz zniknie całkowicie do 2050 r.
Dziecictwo kulturowe we wraku Titanica zagrożone
Wrak Titanica nieuchronnie znika z dna oceanu, a wraz z nim – zatopione ponad 100 lat temu dziedzictwo kulturowe epoki. UNESCO po raz kolejny wystosowało apel o jego ochronę skierowany do społeczności międzynarodowej.
Jak czytamy w komunikacie prasowym organizacji, „największe muzeum na świecie” znajduje się na dnie oceanów, jezior i rzek pod każdą szerokością geograficzną. Obejmuje ono zatopione dowody kopalne i wczesne ślady pierwszych cywilizacji, które zatonęły z powodu stopniowego podnoszenia się poziomu mórz po epoce lodowcowej.
Według UNESCO to dziedzictwo mówi więcej o tożsamości ludzi niż którekolwiek eksponaty zgromadzone w muzeach, ponieważ jest podstawowym dowodem na to, że naszej cywilizacji nie została jeszcze odkryta w pełni.
Tymczasem w wyniku ocieplania się klimatu, stopniowego zanieczyszczania wód oraz działalności organizmów podwodne eksponaty - także te we wrakach statków takich jak Titanic - stopniowo ulegają bezpowrotnemu zniszczeniu.
Polecamy
Zatopiona historia ludzkości
O konieczności ochrony podwodnych zabytków mówią także sami archeologowie – np. James Delgado oraz Michel Lauer. Obaj naukowcy spędzili niemal cztery dekady swojego życia zawodowego na podwodnych badaniach archeologicznych i zapobieganiu kradzieży dziedzictwa kulturowego i niszczeniu go przez komercyjne wycieczki.
– Zatopiona przeszłość dostarcza nam informacji na temat tego, w jaki sposób jako gatunek wchodziliśmy w interakcje z wodą, podróżując i przemieszczając się po świecie, zbierając z niej żywność, wykorzystując ją do ochrony i handlu oraz jak czasami czciliśmy ją jako przejaw boskiej mocy – powiedział James Delgado.
– Musimy chronić to dziedzictwo, musimy się z niego uczyć i dzielić się z resztą świata tym, czego może nas ono nauczyć – dodał archeolog.
Ze zdaniem tym zgadza się Michel Lauer, który jednocześnie zwraca uwagę na konieczność lepszej ochrony podwodnych miejsc dziedzictwa kulturowego.
– Te zatopione karty naszej przeszłości są teraz wszędzie zagrożone – powiedział Lauer.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
