Jack Sweeney, 19-letni student Uniwersytetu na Florydzie, wykorzystuje publicznie dostępne dane o położeniu samolotów na całym świecie dostarczane w czasie rzeczywistym przez serwis ADS-B Exchange, by śledzić położenie prywatnych samolotów rosyjskich oligarchów.

Reklama

Wcześniej nastolatek w ten sam sposób monitorował pozycję maszyny Elona Muska i udostępniał ją za pośrednictwem konta na Twitterze o nazwie @ElonJet, czym przykuł uwagę samego miliardera. Szef Tesli i SpaceX oferował mu wówczas 5 tys. dolarów za odkupienie profilu.  

Ekstrawaganckie samoloty rosyjskich oligarchów

Nowe konto Sweeneya – @RUOligarchJets – założone tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę śledzi starty i lądowania prywatnych samolotów rosyjskiej elity, a następnie informuje o ich dokładnej lokalizacji jego 167 tys. obserwujących.

Sweeney odkrył, że maszyny należące do oligarchów latają regularnie mimo surowych sankcji finansowych nałożonych na Rosję oraz blokady przestrzeni powietrznej nad większością terytorium Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Nastolatek w wywiadzie dla serwisu „Bloomberg” zaznacza jednocześnie, że samoloty rosyjskiej elity są „znacznie bardziej ekstrawaganckie” niż inne maszyny, których położenie śledził w przeszłości. Według Sweeneya najbogatsi Rosjanie podróżują prywatnie na pokładzie samolotów takich jak Airbus A319 lub Boeing 737, które wykorzystywane są przez komercyjne linie lotnicze.

– Prywatne samoloty tych oligarchów są absolutnie szalone – powiedział. – Są olbrzymie w porównaniu z innymi tego typu maszynami.

Luksusowe jachty na celowniku 19-latka

Sweeney nie ogranicza się jednak już tylko do samolotów. Założone przez niego w połowie drugiego tygodnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę konto o nazwie @RussiaYachts obrało za cel luksusowe jachty należące do oligarchów m.in. Olega Dieripaski, Romana Abramowicza, Wiktora Rasznikowa czy najbogatszego Rosjanina Aleksieja Mordaszowa.

Nowe konto Sweeneya (12,5 tys. obserwujących) pojawiło się w krytycznym momencie wojny, niedługo po publicznym ostrzeżeniu, które prezydent USA Joe Biden wygłosił w kierunku oligarchów.

– Dołączamy do naszych europejskich sojuszników, by odnaleźć i zatrzymać wasze jachty, luksusowe apartamenty i prywatne samoloty. Idziemy po wasze zdobycze – powiedział Biden.   

Jak ustaliła agencja „Associated Press” aktualnie ponad dziesięć jachtów należących do oligarchów zdążyło dotrzeć już do portów w małych państwach wyspiarskich, które nie są objęte sankcjami krajów zachodnich. Część statków z kolei zniknęło w tajemniczych okolicznościach.

Jeden z nich – wart 120 mln dolarów, 88-metrowy jacht Amore Vero należący najprawdopodobniej do sojusznika Władimira Putina Igora Sechina – udało się jednak zatrzymać. Francuskie służby morskie zajęły jednostkę w kurorcie La Ciotat na Morzu Śródziemnym, gdy w pośpiechu odbijała od brzegu.