Ten kryształ ma 830 mln lat i może zawierać w sobie formy życia. Naukowcy chcą go teraz otworzyć

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii dokonali niezwykłego odkrycia – natrafili na ślady pradawnych form życia zakonserwowanych w kryształach soli kamiennej, których wiek szacowany jest na 830 mln lat. Teraz badacze zamierzają otworzyć minerały, by sprawdzić, czy mikroorganizmy mogły przetrwać przez cały ten czas. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie naukowym „Geology”.
Zespół pod wodzą geolożki Kathy Benison z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii odnalazł pradawne kryształy soli kamiennej znanej także jako halit na terytorium Australii centralnej. Wewnątrz minerałów naukowcy natrafili z kolei na dobrze zachowane jednokomórkowe mikroorganizmy zamknięte w płynnych bańkach o średnicy mniejszej niż grubość ludzkiego włosa.
– Sól wytworzyła się wokół małych kostek pierwotnego płynu. Zaskoczeniem jest dla nas jednak to, że wewnątrz kostek odkryliśmy kształty, które przypominają mikroorganizmy. I istnieje szansa, że udało im się przetrwać w tym mikrosiedlisku mającym 830 mln lat – mówiła Benison w rozmowie z serwisem NPR.
Polecamy
Życie zamknięte w pradawnych kryształach soli
Organizmy te żyły najprawdopodobniej niemal miliard lat temu w płytkim środowisku wodnym, np. jeziorze, charakteryzującym się wysokim poziomem zasolenia. Naukowcy natrafili na ślady ich komórek dzięki nieinwazyjnej metodzie mikroskopowej, która z jednej strony nie naruszyła wspomnianych baniek, ale jednocześnie uniemożliwiła badaczom stwierdzenie, czy organizmy rzeczywiście mogły przetrwać.
Teraz zespół geologów planuje dostać się do wnętrza minerałów, by to zbadać.
I choć otwieranie pradawnych kryształów pośrodku pandemii wywołanej przez mikroskopijne wirusy brzmi jak karkołomny pomysł, to jednak Benison uspokaja i zapewnia, że nie ma się czego obawiać.
– Faktycznie to może brzmieć jak scenariusz bardzo złego filmu klasy B, ale przez ostatnie lata powstało bardzo wiele szczegółowych prac, które opisują, jak tego dokonać w najbezpieczniejszy możliwy sposób – przekonywała badaczka.
Ze słowami Benison zgodziła się także Bonnie Baxter, biolożka z Westminster College w Salt Lake City, która nie była zaangażowana w badania kryształów soli znalezionych w Australii. Jej zdaniem z naukowej perspektywy nie należy obawiać się tych pradawnych mikroorganizmów.
– Organizmy, które nigdy nie miały styczności z człowiekiem nie dysponują mechanizmami, dzięki którym mogłyby dostać się do ludzkiego ciała i wywołać choroby – stwierdziła Baxter.
Biolożka zaznaczyła też, że odkrycie to mogłoby przybliżyć naukowców do poznania genezy życia na Ziemi oraz odnalezienia go na innych planetach.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 WELL TRAVEL: 25 najpiękniejszych wysp świata, które warto odwiedzić w 2023 roku
- 3 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 4 Jak być szczęśliwym? 5 japońskich zasad dobrego życia pomoże Ci zrozumieć siebie i świat
- 5 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja
