Zespół pod wodzą geolożki Kathy Benison z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii odnalazł pradawne kryształy soli kamiennej znanej także jako halit na terytorium Australii centralnej. Wewnątrz minerałów naukowcy natrafili z kolei na dobrze zachowane jednokomórkowe mikroorganizmy zamknięte w płynnych bańkach o średnicy mniejszej niż grubość ludzkiego włosa.

Reklama

– Sól wytworzyła się wokół małych kostek pierwotnego płynu. Zaskoczeniem jest dla nas jednak to, że wewnątrz kostek odkryliśmy kształty, które przypominają mikroorganizmy. I istnieje szansa, że udało im się przetrwać w tym mikrosiedlisku mającym 830 mln lat – mówiła Benison w rozmowie z serwisem NPR.

Życie zamknięte w pradawnych kryształach soli

Organizmy te żyły najprawdopodobniej niemal miliard lat temu w płytkim środowisku wodnym, np. jeziorze, charakteryzującym się wysokim poziomem zasolenia. Naukowcy natrafili na ślady ich komórek dzięki nieinwazyjnej metodzie mikroskopowej, która z jednej strony nie naruszyła wspomnianych baniek, ale jednocześnie uniemożliwiła badaczom stwierdzenie, czy organizmy rzeczywiście mogły przetrwać.

Teraz zespół geologów planuje dostać się do wnętrza minerałów, by to zbadać.

I choć otwieranie pradawnych kryształów pośrodku pandemii wywołanej przez mikroskopijne wirusy brzmi jak karkołomny pomysł, to jednak Benison uspokaja i zapewnia, że nie ma się czego obawiać.

– Faktycznie to może brzmieć jak scenariusz bardzo złego filmu klasy B, ale przez ostatnie lata powstało bardzo wiele szczegółowych prac, które opisują, jak tego dokonać w najbezpieczniejszy możliwy sposób – przekonywała badaczka.

Ze słowami Benison zgodziła się także Bonnie Baxter, biolożka z Westminster College w Salt Lake City, która nie była zaangażowana w badania kryształów soli znalezionych w Australii. Jej zdaniem z naukowej perspektywy nie należy obawiać się tych pradawnych mikroorganizmów.

– Organizmy, które nigdy nie miały styczności z człowiekiem nie dysponują mechanizmami, dzięki którym mogłyby dostać się do ludzkiego ciała i wywołać choroby – stwierdziła Baxter.

Biolożka zaznaczyła też, że odkrycie to mogłoby przybliżyć naukowców do poznania genezy życia na Ziemi oraz odnalezienia go na innych planetach.