Ten elektryczny mini bolid rozpędza się w 1,5 sekundy do setki. Są plany, by wjechał na zwykłe drogi

McMurtry Speirling to elektryczny supersamochód minimalnych rozmiarów, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście. Tymczasem nie dość, że autko od zera do 100 km/h przyspiesza w oszałamiające 1,5 sekundy, to dodatkowo w odpowiednich warunkach jest w stanie prześcignąć bolid Formuły 1. I właśnie ogłoszono plany stworzenia jego drogowej wersji.
McMurtry Speirling – elektryczny super samochód minimalnych rozmiarów
Mimo niepozornej nazwy i jeszcze bardziej niepozornych rozmiarów McMurtry Speirling to prawdziwy demon szybkości. Elektryczny mini bolid o długości zaledwie trzech metrów z miejscem wyłącznie dla kierowcy po raz pierwszy zadebiutował w 2021 r. na Festiwalu Prędkości na torze w Goodwood.
Ledwie rok później auto nie tylko wygrało wspomniane wydarzenie, ale też pobiło dotychczasowy rekord toru o niemal sekundę. McMurtry Speirling dystans mniejszy niż 2 km pokonał w czasie 39,08 sekundy – poprzedni najszybszy przejazd w Goodwood wynosił 39,9 sekundy. Taka różnica na tak krótkim dystansie to prawdziwy wyczyn.
Polecamy
McMurtry Speirling powstanie w wersji drogowej
McMurtry Speirling według specyfikacji producenta jest w stanie rozpędzić się od zera do 100 km/h w 1,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi ponad 320 km/h. Tak niezwykłe osiągi w aucie tak nieznacznych rozmiarów możliwe są dzięki kombinacji niskiej masy, olbrzymiej mocy i znakomitej siły dociskowej.
Auto waży około 1 tys. kg, a jego stosunek mocy do masy wynosi 1:1. Oznacza to, że jego silnik jest w stanie wygenerować około tysiąca koni mechanicznych! Dodatkowo dzięki doskonałym właściwościom aerodynamicznym i elektronicznym systemom McMurtry Speirling dosłownie przysysa się do powierzchni asfaltu – jego siła dociskowa dwukrotnie przewyższa masę pojazdu.
Początkowo mini bolid powstał jako „treningowy projekt inżynieryjny” i samochód demonstrujący możliwości technologiczne brytyjskiego producenta McMurtry, ale ostatecznie firma zdecydowała się stworzyć także przystosowaną do ruchu drogowego wersję auta.
– Chcemy zbudować coś, czym nasi klienci będą mogli jeździć po centrum Londynu, a następnie pojechać na tor wyścigowy – mówił w wywiadzie dla magazynu „Autocar” Thomas Yates, dyrektor zarządzający firmy McMurty.
Projekt wersji drogowej jest aktualnie w fazie początkowej, ponieważ producent musi dostosować auto do wielu wymogów produkcyjnych, przy czym głównym celem firmy jest zachowanie nieprawdopodobnych osiągów Speirlinga.
Yates podkreśla jednocześnie, że auto zapewne powstanie w zaledwie kilkunastu egzemplarzach, a koszt jednego z nich sięgnie siedmiocyfrowych kwot. W następnych latach McMurty w zgodzie ze swoją filozofią niemarnowania przestrzeni zamierza też stworzyć kolejny bolid, jeszcze mniejszych rozmiarów niż Speirling.
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
