Jimmy Kimmer poprowadzi Oscary 2023

Po raz trzeci w historii Jimmy Kimmel poprowadzi oficjalną ceremonię wręczenia Oscarów, ogłosili organizatorzy. Amerykański komik i gospodarz wieczornych talk show debiutował w tej roli podczas sławetnej gali w 2017 r., kiedy to przez pomyłkę ogłoszono „La La Land” – zamiast „Moonlight” – zwycięzcą w kategorii najlepszy film pełnometrażowy.

Reklama

Mimo tej wpadki Jimmy Kimmel powrócił do roli gospodarza ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej już kolejnego roku, a w 2023 r. zostanie nim ponownie.

– Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że Jimmy zdobył swojego hat tricka na tej scenie. Wiemy, że będzie zabawny i gotowy na wszystko – powiedzieli na konferencji producenci wykonawczy gali Glenn Weiss i Ricky Kirshner.

Craig Erwich, prezydent stacji ABC Entertainment, na której transmitowana jest gala, dodał w swoim oświadczeniu, że Jimmy Kimmel w roli prowadzącego to „spełnienie marzeń”.  

– Każdego wieczoru jesteśmy świadkami tego, jak Jimmy jest w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją z humorem i serdecznością, i jesteśmy pewni, że dostarczy publice wiele radości podczas ceremonii – napisał Erwich.

Sam Kimmel również nie krył swojego podekscytowania i wdzięczności względem organizatorów.

– Bycie gospodarzem gali oscarowej po raz trzeci to albo wielki zaszczyt, albo pułapka. Tak czy inaczej, jestem niezwykle wdzięczny Akademii za to, że poprosiła mnie o to od razu po tym, jak wszyscy dobrzy prowadzący odmówili – żartował Jimmy Kimmel w swoim oświadczeniu.

Oscary 2023. Kiedy odbędzie się gala?

To jednak dość niecodzienna sytuacja, że organizatorzy gali oscarowej podają do wiadomości publicznej nazwisko prowadzącego z takim wyprzedzeniem. 95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się bowiem dopiero w niedzielę 12 marca 2023 r., czyli prawie za pięć miesięcy.

Tymczasem nazwiska Wandy Sykes, Amy Schumer i Reginy Hall – prowadzących ceremonię w 2022 r. – nie były znane aż do połowy lutego, przy czym sama gala odbywała się 27 marca.

Zmiana ta jest jednak wynikiem polityki przyjętej przez nowe kierownictwo Amerykańskiej Akademii Filmowej, która chce odmienić wizerunek nie tylko Oscarów, ale także samej siebie.

– Chcemy powrócić do takiego show, które ma szacunek dla filmu i 95 lat historii Oscarów – przekonywał w rozmowie z „Vanity Fair” Bill Kramer, nowy dyrektor Akademii.

Oscary 2023. Kto najwięcej razy prowadził galę oscarową?

Jimmy Kimmel prowadzący galę po raz trzeci to zdecydowanie jeden z najbezpieczniejszych wyborów organizatorów. Jego wieczorny talk show „Jimmy Kimmel Live!” nadawany jest w stacji ABC od 2003 r., a sam Kimmel jest jednym z gospodarzy o najdłuższym stażu w historii amerykańskiej telewizji. W tym roku przedłużył swój kontrakt ze stacją o kolejne trzy lata.

Kimmel nie jest jednak jedynym komikiem, który poprowadził galę oscarową trzykrotnie. Zaszczyt ten przypadł wcześniej także Steve'owi Martinowi oraz Jerry'emu Lewisowi. Żadnemu z nich nie jest jednak nawet blisko do rekordu wszech czasów ustanowionego przez Boba Hope'a. Aktor był gospodarzem wręczenia Oscarów aż 19 razy!