Teleskop Webba uchwycił najstarszą galaktykę, którą kiedykolwiek zaobserwowano i dwa inne cuda kosmosu

Zaledwie po tygodniu pracy teleskop Jamesa Webba dostarczył już ludzkości wiele niesamowitych obrazów najodleglejszych zakątków wszechświata. Wśród najnowszych fotografii jest m.in. najstarsza galaktyka, którą kiedykolwiek udało się zaobserwować człowiekowi oraz dwie inne galaktyki zachwycające swoim ogromem i mrocznym pięknem.
Teleskop Jamesa Webba – najstarsza galaktyka zaobserwowana przez ludzkość
Kilka dni po opublikowaniu pierwszych spektakularnych zdjęć wykonanych przez teleskop Jamesa Webba naukowcy zaprezentowali kolejne zapierające dech w piersiach materiały dostarczone przez urządzenie.
Nowy najbardziej zaawansowany teleskop NASA uchwycił przede wszystkim galaktykę zwaną GLASS-z13, która według badaczy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics jest najstarszym tego typu obiektem zaobserwowanym kiedykolwiek przez człowieka.

Według szacunków naukowców galaktyka ma 13,5 miliarda lat i powstała około 300 mln lat po Wielkim Wybuchu. Poprzedni rekord należał do teleskopu Hubble’a, który w 2016 r. sfotografował galaktykę o nazwie GN-Z1, której wiek szacowany jest na 13,4 mld lat.
– Znaleźliśmy dwie bardzo przekonujące kandydatki na ekstremalnie odległe galaktyki. Jeśli te galaktyki rzeczywiście znajdują się w odległości, którą szacujemy, wszechświat był w tamtym momencie w wieku zaledwie kilkuset milionów lat – powiedział magazynowi „New Scientist” Rohan Naidu, jeden z badaczy, który wykrył GLASS-z13.
Drugą galaktyką, o której wspomina Naidu jest obiekt oznaczony nazwą GLASS-z11, który według wstępnych szacunków również ma około 13,5 mld lat i również bije dotychczasowy rekord ustanowiony przez teleskop Hubble’a.
Odkrycia te są tym bardziej imponujące, że wspomniane galaktyki są wielokrotnie mniejsze niż Droga Mleczna. Szacowana wielkość GLASS-z13 i GLASS-z11 wynosi odpowiednio 1,6 tys. i 2,3 tys. lat świetlnych, przy czym wielkość naszej galaktyki to około 100 tys. lat świetlnych.
Polecamy
Teleskop Jamesa Webba sfotografował kolejne dwie galaktyki
GLASS-z13 i GLASS-z11 nie są jednak jedynymi galaktykami, które udało się uchwycić teleskopowi Webba. Urządzenie sfotografowało też dwa obiekty położone znacznie bliżej Ziemi, bo „jedynie” ok. 32 mln i 24 mln lat świetlnych.
Mowa o galaktykach NGC 628 zwanej też „galaktyką widmo” oraz o NGC 7496. Zapierające dech w piersiach fotografie zostały pokazane w serwisie Flickr oraz na Twitterze przez naukowców z niezależnego od NASA projektu PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies), który bada związki między gwiazdami a zimnymi molekułami gazów w spiralnych galaktykach.
Do tej pory do projektu wykorzystywano przede wszystkim teleskop Hubble’a, ale teleskop Webba uchwycił wspomniane obiekty z niewiarygodną wręcz szczegółowością barw i kształtów. W galerii na początku artykułu znajdują się dokładne porównania jakości zdjęć między obydwoma urządzeniami. Różnice są widoczne gołym okiem i pozwalają patrzeć na przyszłość eksploracji kosmosu niezwykle optymistycznie.
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
