Pantone stworzył kolory na podstawie zdjęć z teleskopu Webba

Teleskop Jamesa Webba oficjalnie rozpoczął swoją misję ledwie kilkanaście dni temu, ale przez ten czas zdążył dostarczyć już fotografie przestrzeni kosmicznej, które swoją jakością dalece przewyższają zdjęcia wykonane przez jego poprzednika – teleskop Hubble’a.

Reklama

Nic więc dziwnego, że naukowcy z NASA chcieli uczcić ten niezwykły technologiczny postęp w sposób jak najbardziej wyrazisty. W tym celu agencja zatrudniła studio Pantone, by opracować próbki nowych kolorów na podstawie barw znajdujących się na fotografiach z teleskopu Webba.

– NASA zaangażowała Pantone, by zaprezentować teleskop Jamesa Webba i przedstawić za pomocą języka kolorów poszczególne fazy 13,5 mld lat kosmicznej historii – od naszego Układu Słonecznego do najodleglejszych obserwowalnych galaktyk we wczesnym wszechświecie – czytamy w komunikacie przekazanym na LinkedInie firmy.

Nazwy kolorów częściowo również nawiązują do kosmosu, choć większość z nich pozostaje bardzo przyziemna. Barwy takie jak „Holenderski kanał”, „Bordeaux”, „Drzewo cedrowe” czy „Lawendowa szarość” przeplatają się tu z „Naddźwiękową” lub „Mistyczną”. Wciąż jednak pozostają w spektrum barw znanych ludzkości, co zresztą zauważa wielu komentujących wpis Pantone na LinkedInie. Tymczasem, jak wielu z nich podkreśla, wszechświat kryje w sobie barwy, których człowiek na razie nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić.

1657722360265.jpg 1657722360265.jpg

Myślenie o przełomowych fotografiach dostarczonych przez teleskop Webba w kategoriach indywidualnych kolorów, które możemy włączyć do naszego codziennego życia, to wciąż interesujący sposób na zwrócenie uwagi na monumentalne osiągnięcia naukowe. Przedstawiciel NASA Bill Nelson w komunikacie prasowym podkreślał jednak, że obrazy te przedstawiają coś znacznie głębszego.

– Zaprezentowaliśmy ludzkości przełomowy, zupełnie nowy widok kosmosu z eleskopu Jamesa Webba – widok, którego świat nigdy wcześniej nie widział. Te obrazy, w tym najgłębsze fotografie naszego wszechświata, jakie kiedykolwiek zostały zrobione, demonstrują nam, w jaki sposób Webb pomoże odkryć odpowiedzi na pytania, których nawet nie umiemy jeszcze zadać; pytania, które pomogą nam lepiej zrozumieć miejsce ludzkości we wszechświecie – powiedział Nelson.