Tej komety nie widziano nad Ziemią od tysięcy lat. Już w styczniu będzie można ją zobaczyć gołym okiem!

Gdy kometa C/2022 E3 po raz ostatni przelatywała nad Ziemią, naszą planetę zamieszkiwali jeszcze Neandertalczycy. Po 50 tys. lat obiekt pojawi się jednak ponownie na naszym niebie i co więcej – będzie można go zaobserwować gołym okiem. Kiedy go wypatrywać?
Kometa C/2022 E3 wraca nad Ziemię po 50 000 lat
Pierwsze informacje na temat komety o nazwie C/2022 E3 zaczęły pojawiać się jeszcze na początku marca 2022 r. Naukowcy odkryli ją przy pomocy szerokokątnej kamery w kalifornijskim ośrodku badawczym Zwicky Transient Facility i od tego czasu regularnie ją obserwują.
Według ekspertów czas, którego kometa C/2022 E3 potrzebuje, by okrążyć Słońce, wynosi 50 tys. lat, a to oznacza, że gdy ostatni raz obiekt przelatywał w pobliżu Ziemi, zamieszkiwali ją jeszcze Neandertalczycy.
Obecnie kometa znajduje się w odległości około 188 mln kilometrów od naszej planety, a to oznacza, że będzie można dostrzec ją na niebie już na początku 2023 r.
Polecamy
Kometa C/2022 E3 – kiedy będzie można ją zaobserwować
Od 1 stycznia C/2022 E3 będzie widoczna na horyzoncie wschodnim w godzinach nocnych i wczesnoporannych, między północą a 6:30 rano. Do jej obserwacji niezbędny będzie jednak teleskop.
Nie martwcie się jednak, jeśli go nie posiadacie. Obiekt będzie dało się zaobserwować także gołym okiem około 12 stycznia i między 26 stycznia a 1 lutego. Wtedy to kometa będzie najjaśniejsza, ponieważ znajdzie się najbliżej Ziemi – w odległości około 40 mln kilometrów. Jest to odpowiednik 109 średnich odległości między naszą planetą a Księżycem.
Co ciekawe C/2022 E3 jest pierwszą kometą, którą będzie można zaobserwować gołym okiem, odkąd w lipcu 2020 r. na niebie pojawił się obiekt o nazwie NEOWISE. O ile jednak ten drugi miał wyraźny warkocz, o tyle E3 prawdopodobnie pozostawi po sobie szarą smugę na nocnym niebie.
Na początku stycznia 2023 r. będzie można także zaobserwować spektakularny deszcz Kwadrantydów, z kolei w grudniu - deszcz Geminidów. Kolejne dwanaście miesięcy zapowiada się więc ekscytująco dla wszystkich amatorów obserwacji kosmosu.
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 3 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
- 4 WELL LIST: Topowe hotele na Malediwach z CARTER
- 5 Kraków. Zabytkowe kultowe Maserati z 1979 roku trafiło na sprzedaż. Czy ktoś odważy się je odrestaurować?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!

Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!
