Kometa C/2022 E3 wraca nad Ziemię po 50 000 lat

Pierwsze informacje na temat komety o nazwie C/2022 E3 zaczęły pojawiać się jeszcze na początku marca 2022 r. Naukowcy odkryli ją przy pomocy szerokokątnej kamery w kalifornijskim ośrodku badawczym Zwicky Transient Facility i od tego czasu regularnie ją obserwują.

Reklama

Według ekspertów czas, którego kometa C/2022 E3 potrzebuje, by okrążyć Słońce, wynosi 50 tys. lat, a to oznacza, że gdy ostatni raz obiekt przelatywał w pobliżu Ziemi, zamieszkiwali ją jeszcze Neandertalczycy.

Obecnie kometa znajduje się w odległości około 188 mln kilometrów od naszej planety, a to oznacza, że będzie można dostrzec ją na niebie już na początku 2023 r.

Kometa C/2022 E3 – kiedy będzie można ją zaobserwować

Od 1 stycznia C/2022 E3 będzie widoczna na horyzoncie wschodnim w godzinach nocnych i wczesnoporannych, między północą a 6:30 rano. Do jej obserwacji niezbędny będzie jednak teleskop.

Nie martwcie się jednak, jeśli go nie posiadacie. Obiekt będzie dało się zaobserwować także gołym okiem około 12 stycznia i między 26 stycznia a 1 lutego. Wtedy to kometa będzie najjaśniejsza, ponieważ znajdzie się najbliżej Ziemi – w odległości około 40 mln kilometrów. Jest to odpowiednik 109 średnich odległości między naszą planetą a Księżycem.  

Co ciekawe C/2022 E3 jest pierwszą kometą, którą będzie można zaobserwować gołym okiem, odkąd w lipcu 2020 r. na niebie pojawił się obiekt o nazwie NEOWISE. O ile jednak ten drugi miał wyraźny warkocz, o tyle E3 prawdopodobnie pozostawi po sobie szarą smugę na nocnym niebie.

Na początku stycznia 2023 r. będzie można także zaobserwować spektakularny deszcz Kwadrantydów, z kolei w grudniu - deszcz Geminidów. Kolejne dwanaście miesięcy zapowiada się więc ekscytująco dla wszystkich amatorów obserwacji kosmosu.