Drzewa, które są starsze niż piramidy w Egipcie

Podczas snucia refleksji na temat historii, trudno czasami wyobrazić sobie, że istnieją jeszcze takie elementy świata, które pamiętają pierwsze kroki ludzkiej cywilizacji. Tymczasem okazuje się, że jeszcze zanim Egipcjanie zbudowali swoje słynne piramidy, zanim na świat przyszedł Jezus Chrystus i zanim upadło Cesarstwo Rzymskie, te drzewa w Kalifornii rosły sobie jak gdyby nigdy nic i pozostały z nami aż do dzisiaj.

Reklama

Jak podaje „New York Times”, na surowej pustyni w Wielkiej Kotlinie w Kalifornii rosną gaje majestatycznych sosen szczeciniastych, które wyginają się ku niebu, sprawiając wrażenie magicznych, zupełnie tak jak z powieści J.K. Rowling. Ale sam wygląd jest odniesieniem czysto ludzkim – po prostu robi wyrażenie.

Najciekawszą i być może najważniejszą informacją na ich temat jest to, że niektóre z nich przetrwały przez prawie pięć tysięcy lat, wymykając się poniekąd znanym i niezwykle surowym prawom Matki Natury.

- Są pod tym względem po prostu niesamowite. Te drzewa dają poczucie nieskończoności – mówi dla „New York Times” Constance Millar, ekolożka, która od ponad trzech dekad bada sosny.

 

 

Najstarsze drzewa na świecie

Wędrówka po Wielkiej Kotlinie z pewnością należy do tych najbardziej wyjątkowych, ale największe wrażenie z pewnością zrobią na nas trzy, najstarsze i najwyższe drzewa. Jakie?

- "Hyperion", 379-metrowa sekwoja przybrzeżna, która jest wyższa niż Statua Wolności. „Generał Sherman”, największe drzewo na świecie pod względem objętości i "Matuzalem", król mrozoodpornych sosen bristlecone, który wykiełkował 4855 lat temu – wyjaśnia Constance Millar.

I rzeczywiście, każde z tych trzech obiektów z pewnością można nazwać wielkim wybrykiem natury, tyle że zmiany klimatyczne mogą raz na zawsze zakończyć ich żywot.

 Zmiany klimatyczne a najstarsze drzewa na świecie

Okazuje się, że drzewa te stoją przed szeregiem wyzwań, które wynikają przede wszystkim ze zmieniającego się klimatu: susza podsyca wielkie pożary, które zniszczyły gigantyczne sekwoje, uważane niegdyś za ognioodporne.

Co więcej,  niedawno opublikowano badania ujawniające, że korniki, eksplodujące w populacji ze względu na wyższe temperatury, po raz pierwszy zaczęły zabijać sosny bristlecones Great Basin.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, że sekwoje są w stanie żyć tak długo głównie ze względu na klimat panujący w Górach Białych. Jest on podobno tak nieprzyjazny, że do tej pory drzewa te mały niewielką konkurencję wobec innych roślin, stworzeń czy szkodników. 

Czy zatem to, co dzieje się z planetą, zakończy żywot najstarszych drzew na świecie? Wszystko wskazuje na to, że tak...