Firmy, które produkują najwięcej plastiku 

Ziemia dosłownie tonie w odpadach z plastiku. Rocznie na świecie produkuje się około 380 mln ton tego surowca, który po zużyciu lub wykorzystaniu jest z reguły wyrzucany – głównie do oceanów, w których każdego roku ląduje ok. 8 mln ton nowego plastiku.

Reklama

Sami producenci tego surowca robią z kolei wszystko, by przekonać opinię publiczną, że rozwiązaniem tego problemu są bardziej świadome wybory konsumenckie oraz indywidualna działalność jednostek. Tymczasem kolejne badania wskazują, że odpowiedzialność powinna spoczywać nie na barkach pojedynczych osób, a raczej globalnych korporacji, których działalność przyczynia się w największym stopniu do zaśmiecania planety. Według raportu fundacji Minderoo jedynie 100 firm odpowiada za 90 proc. globalnego zanieczyszczenia plastikiem, przy czym ledwie 20 z nich generuje aż 55 proc. odpadów tego surowca.

Z drugiej strony raport przygotowany przez organizację Break Free From Plastic wskazuje, które firmy rocznie produkują najwięcej plastiku, a co za tym idzie – napędzają kryzys klimatyczny. Są to powszechnie znane światowe marki, których produkty znajdują się niemal w każdym domu, a ilości wytwarzanego przez nie plastiku przyprawiają o zawrót głowy.

 

Część z firm na liście nie udostępnia jednak oficjalnych danych na temat rocznej produkcji plastiku, dlatego do sporządzenia raportu zatrudniono aż 11 tys. wolontariuszy z 45 krajów, którzy zebrali i posortowali ponad 330 tys. pojedynczych plastikowych śmieci, by móc dokładnie przypisać je do poszczególnych korporacji. Oto 10 firm, które według raportu Break Free From Plastic produkują najwięcej plastiku.

 

Coca-Cola

Pierwsze miejsce nie powinno nikogo dziwić. Coca-Cola produkuje ok. 3,3 mln ton plastikowych opakowań rocznie, a wolontariusze przygotowujący raport znaleźli prawie 20 tys. pojedynczych śmieci wyprodukowanych przez tę firmę – czterokrotnie więcej niż cztery kolejne korporacje na liście razem wzięte. Do 2030 r. firma planuje ograniczyć użycie jednorazowych opakowań na rzecz butelek lub puszek pochodzących z recyklingu.

PepsiCo

PepsiCo jest nie tylko największą konkurencją Coca-Coli pod względem walki o uwagę konsumenta, ale i pod względem ilości generowanego plastiku. Według raportu korporacja produkuje ok. 2,5 mln ton tego surowca rocznie, a przedstawiciele Break Free From Plastic znaleźli opakowania produktów PepsiCo w 35 krajach.

Unilever

Produkty należące do tej marki można znaleźć niemal w każdej kategorii – od kosmetyków po żywność. I niestety puste opakowania po tych produktach zalegają łącznie w 30 krajach. Wolontariusze znaleźli przeszło 6 tys. odpadów oznaczonych logo Unilever.

 

Nestlé

Gigant spożywczy Nestlé znalazł się na czwartym miejscu z ponad 4 tys. kawałków plastiku znalezionymi w 30 krajach. Firma ujawniła w raporcie przygotowanym z Fundacją Ellen MacArthur w 2019 r., że każdego roku produkuje ponad 1,8 miliona ton plastiku.

Procter & Gamble

Na piątym miejscu znalazł się Procter & Gamble. Korporacja jest właścicielem wielu marek produktów do pielęgnacji ciała i środków czyszczących, takich jak Downy, Tide, Tampax, Crest, Charmin i Gillette. Wolontariusze znaleźli prawie 2 tys. kawałków plastiku z 30 krajów powiązanych z markami korporacji. Poza produkcją plastiku Procter & Gamble od dawna lobbuje również za zwolnieniem korporacji z odpowiedzialności za generowanie odpadów z tworzyw sztucznych.

Mondelez International

Do korporacji należą takie marki jak Oreo, Chips Ahoy czy Toblerone. Odpady powiązane z tą firmą znaleziono w 28 krajach.

Philip Morris International

Wolontariusze znaleźli ponad 1,5 tys. odpadów w 26 krajach marek takich jak Marlboro czy Parliment, które należą do Philip Morris International.

Danone

3223 plastikowe opakowania po jogurtach Danone i puste butelki wody marki Evian znaleziono w 25 krajach. W 2019 roku Danone zdradził w raporcie dla Fundacji Ellen MacArthur, że każdego roku produkuje ponad 826 tys. ton plastiku.

Mars Inc.

Mars, który jest właścicielem marek takich jak M&Ms, Wrigley’s i Snickers, zajął dziewiąte miejsce w raporcie – wolontariusze znaleźli 961 kawałków plastiku w 24 krajach.

Colgate-Palmolive

Dziesiątkę zamyka kosmetyczny gigant Colgate-Palmolive. Wolontariusze znaleźli 941 odpadków z logo korporacji, a to o ponad 5 tys. mniej niż w roku 2020, kiedy to marka zajęła miejsce dziewiąte. Trudno powiedzieć, czy jest czego gratulować.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!