Tak wygląda "Polski Dubaj". Jarosławiec ma największą sztuczną plażę w Europie

Ta niewielka miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim między Słupskiem a Koszalinem może poszczycić się nie tylko największą sztuczną plażą w Europie, ale też jednymi z najczystszych kąpielisk na terenie całego naszego kraju. Oto Jarosławiec, czyli „polski Dubaj” i relatywnie mało popularna perła wybrzeża bałtyckiego.
Polska plaża jak Dubaj
Choć jarosławiecka sztuczna plaża swoim kształtem nie przypomina słynnych Wysp Palmowych z Dubaju, to jednak trudno odmówić jej podobnego rozmachu.
Ukończona w 2018 r. konstrukcja opiera się na pięciu olbrzymich sztucznych mierzejach wybudowanych z granitu, które wysunięte są maksymalnie 180 metrów w głąb Bałtyku. Ich budowa trwała dwa lata i pochłonęła kwotę 170 mln złotych uzyskanych z budżetu Urzędu Morskiego w Słupsku.
Dzięki swojemu rozmachowi inwestycja ta jest największą operacją ochrony polskiego wybrzeża w historii naszego kraju.
Polecamy
Jarosławiec - "polski Dubaj"
Między wspomnianymi granitowymi ramionami, które okalają dużą partię przybrzeżnych wód, znajdują się jedne z najczystszych i najcieplejszych kąpielisk w Polsce, które na dodatek są relatywnie płytkie.
Kąpieliska przylegają natomiast do pokaźnych rozmiarów sztucznej plaży o łącznej powierzchni 5 hektarów, co czyni ją największą tego typu konstrukcją nie tylko na terenie Polski, ale i całej Europy. To właśnie ze względu na sztuczną plażę miejską Jarosławiec bywa nieoficjalnie nazywany mianem „polskiego Dubaju”. Polska miejscowość ma jednak przynajmniej jedną przewagę nad największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich - jest relatywnie mało popularna i zdecydowanie mniej zatłoczona.
Sztuczna plaża nie jest jednak jedyną atrakcją Jarosławca. W pobliżu miasteczka rozciąga się także Słowiński Park Narodowy ze słynnymi ruchomymi wydmami i licznymi przedstawicielami chronionej fauny i flory oraz kilka jezior.
W samej miejscowości znajduje się też kilka innych atrakcji, wśród których warto wymienić aquapark, wysoką na nieco ponad 33 metry ceglaną latarnię morską, wybudowaną w 1835 r. oraz Muzeum Bursztynu, w którym można prześledzić genezę powstania bursztynu bałtyckiego. Instytucja jest też jedyną tego typu placówką na świecie, która opiera się w całości na rekonstrukcjach bursztynów.
W Jarosławcu znajduje się też miejscowa przystań rybacka z targiem świeżych ryb, która oferuje również rejsy niewielkim statkiem wycieczkowym po Bałtyku.
W latach 2010-2019 Jarosławiec był odwiedzany średnio przez 120-170 tys. turystów rocznie.
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
