Tajemnica antycznych budowli rozwiązana

Czy oglądając Panteon lub Koloseum w Rzymie, zastanawialiście się kiedykolwiek, jakim cudem udało się im przetrwać wszystkie kataklizmy, wojny i sam upływ czasu? Majestatyczne budowle ze starożytności od zawsze pozostawały dla naukowców ogromną tajemnicą. Wszystko wskazuje jednak na to, że w ich badaniach w końcu nastąpił wielki przełom.

Reklama

Badacze ze Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych oraz z Włoch postanowili dokładnie przebadać próbki fragmentów starożytnych budowli. Interesował ich przede wszystkim materiał, z którego zostały one wykonane. Sądzili, że to właśnie on jest kluczem do rozwiązania zagadki.

I nie mylili się. Po przeanalizowaniu materiału, z którego zostały wykonane antyczne budowle eksperci odkryli w jego składzie klastry wapienne  - materiał mający możliwość samoregeneracji. Oznacza to, że dzięki nim beton mógł samoistnie łączyć pojawiające się pęknięcia!

 

Niezniszczalny starożytny beton

Sprawa wydaje się jednak, o tyle ciekawa, że do tej pory owe klastry wapienne były uznawane przez naukowców za dowód niechlujności budowlanej.

- Naprawdę trudno mi było uwierzyć, że starożytni rzymscy inżynierowie nie wykonaliby dobrze swojej pracy, ponieważ zwykle dokładali wszelkich starań przy wyborze i tworzeniu materiałów. Beton pozwolił Rzymianom na architektoniczną rewolucję. Byli w stanie stworzyć i przekształcić miasta w coś niezwykłego i pięknego. Ta rewolucja w zasadzie całkowicie zmieniła sposób życia ówczesnych ludzi - powiedział w oświadczeniu prasowym Admir Masic, jeden z autorów badania, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Massachusetts Institute of Technology.

Rzymianie mieli dodawać do betonu palone wapno zamiast wapna gaszonego, a następnie mieszać wszystkie składniki przy pomocy bardzo wysokich temperatur. To właśnie mieszanie "na gorąco" było głównym składnikiem sukcesu.

Admir Masic stwierdził także, że nowe odkrycie może być cenną lekcją dla twórców współczesnych budowli. Wiedza ta prawdopodobnie wpłynie na budowanie lepszych konstrukcji betonu i tym samym sprawi, że i te przetrwają przez wieki.