SpoonTek- inteligenta łyżka i celebracja jedzenia

Zdaniem wielu smakoszy celebracja posiłków to jeden z najprzyjemniejszych aktów naszego życia. Prawda jest jednak taka, że często jemy „na szybko”, a jedzenie stało się pewnego rodzaju obowiązkiem przetrwania – jesteśmy głodni, przygotowujemy byle jaki posiłek, jemy, koniec. Jednak zdaniem Kena Davidova i Camerona Davidova - wynalazców SpoonTek - każdy spożywany przez nas produkt powinien być „doświadczeniem życia”.

Reklama

Inteligenta łyżka brzmi niesamowicie egzotycznie – na czym może polegać inteligencja sztućca? A jednak w rzeczywistości ten innowacyjny projekt może okazać się jednym z największych kulinarnych zaskoczeń 2022. 

Technologia SpoonTek – bo tak została nazwana łyżka – opiera się na stymulowaniu języka, dzięki któremu jedzenie smakuje lepiej, wykluczając pozostawianie jakiegokolwiek posmaku. Cały mechanizm opiera się na wykorzystaniu wewnętrznej elektrody. Okazuje się jednak, że nie wszystkie produkty mogą mieć z nią kontakt.

Jak działa inteligentna łyżka?

Celem SpoonTek jest poprawienie smaku produktów o niskiej zawartości cukru i sody. Jak podkreślają sami wynalazcy, najlepiej sprawdza się w przypadku „wilgotnego” jedzenia, np. jogurtu, zupy lub lodów.

Aby łyżka działała zgodnie z założeniami jej twórców, żywność musi mieć kontakt z elektrodą, która znajduje się wewnątrz „miski”, a w przypadku produktów stałych kontakt ten może być utrudniony.

Kolejną wskazówką wynalazców jest zwilżenie palców podczas trzymania uchwytu – dzięki temu uzyskamy lepszą przewodność po aktywacji SpoonTek. Jeśli cały akt przebiegnie pomyślnie, łyżka zaświeci się, sygnalizując, że działa.

A co z ceną? SponTek występuje w trzech wariantach kolorystycznych: szarym, beżowym oraz czarnym. Każdy z nich możemy kupić na stronie producenta za 29 dolarów.

 

Musimy przyznać, że wynalezienie inteligentnego sztućca brzmi jak najlepszy prezent dla wszystkich smakoszy. Być może dzięki niemu uda się nam nawet polubić dania, które do tej pory omijaliśmy szerokim łukiem?