Boże Narodzenie: Najdroższe dekoracje świąteczne na świecie

Boże Narodzenie wzbudza w nas ogromne zamiłowanie do kiczu. Oczywiście nie mamy przy tym na myśli nic złego, ale trzeba przyznać, że w tym czasie wszystko, co błyszczące, pstrokate, cukierkowe i przerysowane jest nam szczególnie bliskie. I być może właśnie w tym tkwi magia świąt!

Reklama

Ubieramy nasze choinki w kolorowe cukierki i drewniane zabawki, zawieszamy nad oknami świetlne kurtyny, a przy wejściu zieloną jemiołę przyozdobioną malutkimi bombkami i nie obchodzi nas, ile to będzie kosztować. Dekorowanie mieszkania na Boże Narodzenie staje się bezcenne, bo w końcu możemy poczuć się znów jak dzieci!

Niektórzy świąteczni wizjonerzy postanowili jednak pójść o krok dalej, tworząc ozdoby świąteczne, które nie tylko wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, ale w istocie nimi są - i tyle też kosztują.

Przed wami najdroższe dekoracje bożonarodzeniowe na świecie!

Złota figurka Świętego Mikołaja Ginza Tanaka – 6 000 001 dolarów

Święty Mikołaj ze złota / materiały prasowe Ginza Tanaka Święty Mikołaj ze złota / materiały prasowe Ginza Tanaka

Jeśli mielibyście na swojej półce tę figurkę Świętego Mikołaja, z pewnością nie zdołalibyście zwątpić w jego istnienie.

Mowa o rzeźbie projektu japońskiego jubilera Ginzy Tanaki, do której stworzenia wykorzystano 20 kg litego złota oraz 24 małe diamenty, pełniące funkcję ozdoby klamry od paska. Ten złoty Święty Mikołaj został wyceniony na 6 000 001 dolarów.

Wieniec bożonarodzeniowy wysadzany diamentami - 4 656 800 dolarów

Najdroższy wieniec bożonarodzeniowy / materiały prasowe  VeryFirstTo Najdroższy wieniec bożonarodzeniowy / materiały prasowe VeryFirstTo

Ile może kosztować najdroższy wieniec bożonarodzeniowy na świecie? Dokładnie 4 656 800 dolarów!

Mowa o wieńcu projektu fińskiego florysty Pasi Jokinena-Cartera, który do stworzenia ozdoby wykorzystał najbardziej luksusowe rośliny na świecie, w tym bluszcz pospolity, laurus nobilis Laur, łodygi borówki brusznicy oraz ręcznie zawijane liście eukaliptusa. Za wartością tego świątecznego dzieła nie stoi jednak wyłącznie bogactwo zieleni.

Wieniec zawiera również główki kwiatowe Helleborus, które zostały przyozdobione dwudziestoma dwoma diamentami o masie 2.64 karata oraz szesnastoma rubinami.

Diamentowa bombka Hallmark Jawellers – 136 tys. dolarów

Najdroższa bombka na świecie / materiały prasowe Hallmark Jawellers Najdroższa bombka na świecie / materiały prasowe Hallmark Jawellers

Jedną z najdroższych ozdób świątecznych na świecie jest również bombka od Hallmark Jawellers, choć naprawdę trudno nazwać ją zwykłą dekoracją.

Formę bombki wykonano z 18-karatowego złota i tysięcy lśniących diamencików. Co więcej, wokół niej zbudowano także dwa pierścienie wysadzane czerwonymi rubinami (jest ich dokładnie 188).

Pomysłodawcą tego projektu był Mark Hussey – właściciel Hallmark Jawellers – który podobno przez cały rok główkował nad tym, co zrobić, aby był on jedyny w swoim rodzaju. Cały rok?! Sporo czasu, ale jak widać, nic nie poszło na marne.

Teraz trochę szczegółów: bazą bombki jest białe złoto, w którym wycięto wzór płatka śniegu. Pierwszą warstwę zdobień tworzy 1578 diamentów, które przymocowywano podobno aż 130 godzin! Całość natomiast wieńczą wspomniane już wcześniej, rubinowe pierścienie.

Na bogato, prawda? I to dosłownie, bo wartość tego świątecznego dzieła określana jest na 136 tysięcy dolarów.

Gwiazda betlejemska wysadzana diamentami – 950 tys. dolarów

Najdroższa gwiazda betlejemska na świecie/ materiały prasowe 77 Diamonds Najdroższa gwiazda betlejemska na świecie/ materiały prasowe 77 Diamonds

Gwiazda bożonarodzeniowa to nieodłączny element tradycyjnej choinki. Z jej ogromnego, świątecznego znaczenia zdawał sobie sprawę z pewnością dom jubilerski 77 Diamonds.

To właśnie w jego ofercie pojawił się ultradesignerski projekt gwiazdy betlejemskiej wykonanej ze złota i srebra oraz wysadzanej 281 diamentami różnej wielkości, których punktem centralnym stał się duży, 5-karatowy diament łączący ze sobą wszystkie krawędzie kształtu.

Gwiazda jest tak błyszcząca, że z pewnością nie ma konieczności dokładania wokół niej jakichkolwiek światełek i w sumie nie ma się co dziwić - wycenioną ją na 950 tysięcy dolarów.

Pierwsza kartka świąteczna – 25 248 dolarów

Pierwsza kartka świąteczna / fot. Public Domain Wikicommons.com Pierwsza kartka świąteczna / fot. Public Domain Wikicommons.com

Kartka świąteczna może i nie jest typową dekoracją świąteczną, ale gdyby tak ubrać ją w piękną ramkę, zawsze może służyć jako bożonarodzeniowe, małe dzieło sztuki prawda?

Zwłaszcza jeśli mowa o pierwszej na świecie kartce świątecznej, która w 2001 roku została sprzedana na aukcji za 25 248 dolarów!

Jej historia sięga 1843 roku, kiedy to John Calcott Horsley po raz pierwszy postanowił pokolorować świąteczny obrazek stworzony przez nieznanego artystę. Kartka ta była pierwszą, ale nie jedyną. W obieg puszczono tysiąc egzemplarzy, z czego do dziś zachowało się jedynie dwanaście.

Papier prezentowy Rebekah Chol – 7 550 dolarów

Najdroższy papier pakunkowy na świecie/ materiały prasowe Rebekah Chol Najdroższy papier pakunkowy na świecie/ materiały prasowe Rebekah Chol

Rebekah Chol - londyńska firma zajmująca się pakowaniem prezentów - przeniosła papier prezentowy na zupełnie nowy poziom. Oto przed wami luksusowy papier do pakowania, który ozdobiono na całej powierzchni kryształami Swarovskiego!

Jaki musiałby być prezent, skoro samo jego zapakowanie kosztowałoby ponad siedem tysięcy dolarów? To się nazywa świąteczne szaleństwo!

Bożonarodzeniowa szopka Swarovskiego – 3 163 dolarów

Najdroższa szopka bożonarodzeniowa/ materiały prasowe  Bergdorf Goodman Najdroższa szopka bożonarodzeniowa/ materiały prasowe Bergdorf Goodman

Szopki bożonarodzeniowe mają w sobie coś niesamowitego. Czy są minimalistyczne, czy nadmiernie okazałe, zawsze wprowadzają w naszych domach niesamowity klimat oczekiwania na nadchodzące święta.

A jednak nie wszystkie są warte ponad trzy tysiące dolarów, jak ta, która pojawiła się w ofercie Bergdorf Goodman. Za jej ceną kryją się dwie, bardzo istotne kwestie.

Pierwszą jest to, że wizerunki Maryi, Józefa i małego Jezuska w żłóbku zostały ręcznie wyrzeźbione i pomalowane. A drugą – nieco bardziej zaskakującą – to, że ich szaty pokrywają prawdziwe kryształy Swarovskiego!