Szkocka whisky trafi do Rosji mimo sankcji? Władimir Putin zgodził się na „przemyt” trunków do kraju

Władimir Putin wydał w tajemnicy zgodę na szmuglowanie szkockiej whisky do Rosji pomimo europejskich i amerykańskich sankcji, donosi brytyjski serwis „The Sunday Mail”. W ramach pozwolenia do kraju mają trafić m.in. takie marki jak Bell’s, Johnnie Walker czy Macallan.
Wojna w Ukrainie: jak Rosja omija sankcje gospodarcze
Wiele wskazuje na to, że Rosja znalazła kolejny sposób na ominięcie europejskich i amerykańskich sankcji gospodarczych nałożonych na nią po inwazji na Ukrainę.
Według doniesień serwisu „The Sunday Mail” Władimir Putin wydał w sekrecie zarządzenie, które zezwala na transport szkockiej whisky i innych luksusowych alkoholi do Rosji z pominięciem zakazów eksportu.
Trunki miałyby trafić do kraju w ramach tzw. importu równoległego. W uproszczeniu proces ten polega na wwożeniu towarów na tereny byłego Związku Radzieckiego bez wiedzy i zgody producenta lub właściciela licencji na dany produkt.
W ten sposób od czerwca do Rosji szmuglowane są już towary ponad dwustu światowych marek, produkujących samochody, chemikalia, ubrania, buty, zabawki, technologię oraz artykuły gospodarstwa domowego.
Polecamy
Polecamy
Szkocka whisky trafi do Rosji mimo sankcji gospodarczych
Teraz, jak informuje „The Sunday Mail”, na wniosek Rosyjskiego Stowarzyszenia Handlarzy Detalicznych Putin miał zgodzić się na rozszerzenie zakresu wspomnianej zgody o najpopularniejsze luksusowe trunki zagraniczne.
Oprócz Bell’sa, Johnnie’ego Walkera i Macallana, prezydent Rosji miał zezwolić na sprowadzanie do kraju marek takich jak White Horse, Lagavulin, Bowmore, Aberlour i Auchentoshan, a także Jägermeister, Jack Daniel’s, Jim Beam oraz Malibu.
Wszystkie te produkty były powszechnie dostępne w Rosji, dopóki producenci nie ogłosili wstrzymania dostaw do kraju po lutowej inwazji na Ukrainę. Łącznie ponad tysiąc światowych marek zawiesiło lub całkowicie zakończyło swoją działalność na terenie Rosji, a Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska wprowadziły drastyczne ograniczenia handlu.
Zgoda wydana przez Putina ma więc na celu obejście wszystkich tych zakazów i skupienie się na zapewnieniu dostaw produktów do Rosji z krajów, które są jej wciąż przychylne takich jak Chiny, Indie czy Turcja.
„Przemysł whisky jest jednym z wielu sektorów dotkniętych trwającą wojną w Ukrainie” - czytamy w oświadczeniu Szkockiego Stowarzyszenia Whisky.
„Naszym najważniejszym zmartwieniem pozostaje dobro kolegów z branży w Rosji i Ukrainie. Nadal uważnie monitorujemy sytuację i przekazujemy wszelkie istotne wytyczne rządowe dotyczące eksportu naszym członkom” - podsumowała organizacja.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 WELL TRAVEL: 25 najpiękniejszych wysp świata, które warto odwiedzić w 2023 roku
- 3 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 4 Jak być szczęśliwym? 5 japońskich zasad dobrego życia pomoże Ci zrozumieć siebie i świat
- 5 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!

Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!
