Monika Witkowska zdobyła K2

Monika Witkowska wspinała się z zespołem międzynarodowym, ale na wyprawę wyjechała sama, wyłącznie dzięki funduszom zebranym samodzielnie. Nie do końca było wiadomo też, czy atak szczytowy dojdzie do skutku ze względu na niespodziewane załamanie pogody, które miało miejsce na wysokości 7,4 tys. metrów.

Reklama

Nad ranem 21 lipca pojawiło się jednak okno pogodowe, dzięki czemu Monika mogła najpierw dostać się do obozu 4 na granicy 8 tys. metrów tzw. „strefy śmierci” i po krótkim odpoczynku, ponownie wyruszyć na szczyt.

Następnie himalaistka wspinała się przez całą noc z 21 na 22 lipca, pokonując najtrudniejszy, bardzo stromy końcowy odcinek góry, który dla wielu wspinaczy okazuje się często nie do przejścia. Monika korzystała na tym odcinku z tlenu. Na wysokości 8611 metrów stanęła 22 lipca z samego rana.

– W rzeczywistości nie o żadne rekordy mi chodzi, wspinam się z pasji, a nie z chęci wpisywania się w annały historii. Zakładam że nic nie muszę, dużo mogę, z nikim ścigać się nie zamierzam – podkreśla Monika Witkowska

– To, na czym bardzo mi zależy, to zwrócić uwagę na to, że mamy Polki, które działają w górach wysokich i mają w tej dziedzinie wielki potencjał. Nie jest ich dużo, ale są, zwykle niedostrzegane, a często niestety deprecjonowane. Ja wyprawą na K2 zamierzam zakończyć swoją działalność w górach wysokich, ale jeśli chcemy mieć więcej kobiet podobnych do Wandy Rutkiewicz, to warto na nie zwrócić uwagę i wspierać je w ich wyprawach, na równi z mężczyznami - dodała Witkowska.

Kim jest Monika Witkowska, zdobywczyni K2

Monika Witkowska jest polską himalaistką, podróżniczką i żeglarką. Opłynęła m.in. „morski Everest”, czyli przylądek Horn, przepłynęła także na małej żaglówce zachodnie przejście Arktyki przez morze Beringa na Alaskę i dookoła Czukotki.

Jako podróżniczka zwiedziła ok. 180 krajów, organizuje też wyprawy trekkingowe na całym świecie. Jest autorką licznych książek i artykułów o tematyce podróżniczej, a także należy do składu kapituły Kolosów – najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla podróżników.

Monika miała okazję stanąć na wierzchołkach Mount Everest, Lhotse i Manaslu, uczestniczyła też w dwóch wyprawach na BroadPeak i niższe himalajskie góry (zdobyła m.in. AmaDablam). Do wyprawy na K2 przygotowywała się od dawna, to jej największe górskie marzenie, które w końcu udało jej się spełnić!