Szanghaj - najdroższym miastem do życia dla bogatych ludzi 

 Szanghaj – największe miasto Chin – to obecnie najdroższe miejsce do życia na Ziemi – podaje Bloomberg, publikując dane z najnowszego raportu Julius Baer Group. W rankingu dotyczącym bogactwa i stylu życia wzięto pod uwagę takie wyznaczniki, jak: koszt nieruchomości, wynajmu i utrzymania samochodów, ceny biletów lotniczych czy zakup dóbr luksusowych.

Reklama

W zestawieniu przyjrzano się w sumie kosztom 20 produktów i usług, które ludzie posiadający budżet powyżej 1 miliona dolarów rocznie kupują w 24 miastach na całym świecie.

- Co prawda sytuacja finansowa wielu zamożnych osób faktycznie poprawiła się w ciągu ostatniego roku, ale jednocześnie wzrosły ceny towarów i usług w sektorze luksusowym – komentują raport jego twórcy z Julius Baer Group. – To daje „iluzję wzrostu zamożności” – dodają.

Inflacja pożera majątki milionerów 

Analizując więc poszczególne ceny produktów i usług, nie jest to zbyt optymistyczny obraz, biorąc pod uwagę rosnącą inflację. Jak zauważa Bloomberg, ceny laptopów i smarfonów wzrosły o 41 proc., zaliczając rekordowe podwyżki. Podobnie jest z rowerami, które kosztują o 30 proc. więcej niż w ubiegłych latach. Cena kolacji degustacyjnej wzrosła o około 26 proc., a kupno whisky kosztuje nas obecnie o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast zatrudnienie prawnika to koszt o 33 proc. większy.

Twórcy raportu zauważają jednak, że są towary i usługi luksusowe, których ceny utrzymały się na poprzednim poziomie lub spadły. Tak jest na przykład z winem, którego cena spadła o 26 proc.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie te koszty, bezapelacyjnie pierwsze miejsce w rankingu na najdroższe miasto świata zajmuje wspomniany Szanghaj. Największe miasto Chin i globalne centrum finansowe, znalazło się na szczycie listy najdroższych miast do życia dla bogatych ludzi. Drugie miejsce w najnowszym rankingu zajmuje Londyn, w którym koszty produktów i usług luksusowych również wzrosły diametralnie!

Trzecie miejsce zajmuje natomiast stolica Tajwanu, Tajpej. Pierwszą dziesiątkę najdroższych miast do życia dla bogatych ludzi zajmuje Paryż.

Najdroższe miasta do życia 2022 

Oto pełna lista 15 najdroższych miast do życia w 2022:

1.      Szanghaj

2.      Londyn

3.      Tajpej

4.      Hong Kong

5.      Singapur

6.      Monako

7.      Zurich

8.      Tokio

9.      Sydney

10.   Paryż

11.   New York

12.   Sao Paolo

13.   Mediolan

14.   Dubaj

15.   Bangkok