Susza niszczy uprawy w większości Europy

Komisja Europejska informuje, że ​​ponad połowa gruntów w Unii Europejskiej jest obecnie objęta ostrzeżeniem o suszy lub poważniejszym poziomem „alarmowym” oznaczającym zagrożenie upraw.

Reklama

Najgorsza sytuacja panuje w północnych i zachodnich Włoszech, a także w zachodnich Niemczech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii i na Węgrzech. Około 46 proc. kontynentu – w tym także cała zachodnia Polska – zmaga się natomiast z „deficytami wilgotności gleby”.

Dalsze prognozy upałów dla wielu krajów Europy w sierpniu i wrześniu „zwiększają obawy i tak już bardzo krytycznej sytuacji, a jeśli zostaną potwierdzone, zaostrzą dotkliwość suszy i jej wpływ na rolnictwo, dostawy energii i wody”, ostrzegało w lipcu Europejskie Obserwatorium Suszy (EDO) przy Komisji Europejskiej.

Rekordowe susze we Francji już teraz doprowadziły m.in. do zmniejszenia plonów z upraw kukurydzy o prawie 20 proc. w stosunku do zeszłego roku. Rolnicy z Toskanii robią z kolei wszystko, by uratować pozostałości upraw oliwek i winogron. Taka sytuacja może z kolei doprowadzić do jeszcze większego kryzysu żywnościowego i wzrostu cen poszczególnych produktów, z którymi Europa zmaga się od początku wojny w Ukrainie, informuje EDO.

Kryzys energetyczny i wodny w Europie

To oczywiście niejedyne problemy. Susze i upały doprowadziły też do większego parowania rzek i drastycznego obniżenia ich poziomu, wskutek czego kolejne kraje informują o trudnościach w zaopatrzeniu mieszkańców w energię i wodę.

Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, które w dużej mierze zależne są od elektrowni wodnych. Ich wydajność spadła w kraju o połowę. Problemy zgłasza jednak aż dziewięć krajów Europy, w tym Serbia, Czarnogóra i Norwegia. Przegrzanie rzek zmusiło z kolei do zmniejszenia mocy reaktora jądrowego znajdującego się w regionie Garonne we Francji.

Ponadto w Hiszpanii i Portugalii wciąż utrzymywane jest obecnie zagrożenie pożarami lasów na poziomie od bardzo wysokiego do skrajnie wysokiego.

Główną przyczyną obecnej sytuacji w Europie są postępujące zmiany klimatu i globalne ocieplenie.