Suszarka do ubrań a zanieczyszczenie powietrza

Badania opublikowane na łamach Environmetal Science & Technology Letters są jednogłośne – nasze suszarki bębnowe zanieczyszczają powietrze. 

Reklama

- Wyniki sugerują, że tego typu sprzęty są potencjalnym źródłem zanieczyszczenia powietrza mikrowłóknami, uwalniając od 433128 do 561 810 mikrowłókien w ciągu 15 minut – podsumowali autorzy badania.

Co prawda, mikrowłókna uwalniają się do wody również podczas prania, ale badania skupiły się przede wszystkim na ostatnim etapie prania, czyli suszeniu. Okazuje się, że mikrowłókna uwalniające się podczas suszenia przedostają się przez otwory wentylacyjne do powietrza, a następnie łączą się w związki organiczne lub nieorganiczne i tym samym transportują zanieczyszczenia.

 

Bawełna czy poliester - co jest bardziej eko?

Podczas analiz naukowcy oddzielnie suszyli w suszarce bębnowej ubrania wykonane z poliestru i bawełny. 

Po 15 minutach zebrali i policzyli unoszące się w powietrzu cząsteczki, które opuściły otwór wentylacyjny. 

Okazało się, że istnieje znaczna różnica pomiędzy mikrowłóknami bawełnianymi a poliestrowymi. W przypadku odzieży bawełnianej wielkość ładunku suszarki nie miała znaczenia. Bawełniane  mikrowłókna mają tendencje do zlepiania się, dlatego ulatnianie się ich do powietrza było utrudnione.

Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku włókien poliestrowych – im więcej ubrań znajdowało się w suszarce, tym więcej mikrowłókien dostawało się do powietrza.

Umówmy się – żadna z tych tkanin nie jest obojętna dla naszej planty, ale na dzień dzisiejszy to bawełna okazuje się mniejszym złem.

 

Czerwony alarm dla przemysłu odzieżowego

Jak zminimalizować proces przedostawania się mikrowłókien do powietrza? Profesor Kenneth Leung – opiekun badania - i jego zespół zaprojektowali specjalny filtr do pralek. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem podobnego zabezpieczenia do suszarek bębnowych.

- Kiedy poznamy źródło problemu, możemy zacząć kontrolować go za pomocą prostych metod. Aby zminimalizować uwalnianie mikrowłókien do powietrza, należy opracować i zastosować odpowiedni inżynieryjny system filtracji jako skuteczny środek kontroli dla indywidualnych suszarek bębnowych – mówi Kenneth Leung dla The Guardian.

Mimo to naukowcy twierdzą, że przemysł odzieżowy powinien prowadzić radykalne zmiany w procesach tworzenia wykorzystywanych tkanin. Poliester i wszelkiego rodzaju włókna syntetyczne to wciąż ogromny problem dla świata.