Katalońska wioska San Roma de Sau w latach 60. XX wieku została częściowo zalana, a wraz z nią średniowieczny kościół pochodzący z XI wieku. Teren „Wioski Duchów” został zatopiony podczas budowy zapory wodnej na rzece Ter w czasach panowania Francisco Franco. W efekcie powstał zbiornik wodny o nazwie Sau.

Reklama

Hiszpania: spod wody wyłonił się średniowieczny kościół

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci spod wody wynurzała się zaledwie dzwonnica zatopionego kościoła Sant Roma, a to stanowiło znak o obniżającym się poziomie wód.

Teraz jednak lokalna ludność mogła zobaczyć kościół w całej okazałości. Wokół średniowiecznej budowli można zauważyć wysuszoną, popękaną ziemię, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że susza w Hiszpanii to poważny problem. 

Sant Roma - średniowieczny kościół całkowicie dostępny w czasie suszy / Shutterstock Sant Roma - średniowieczny kościół całkowicie dostępny w czasie suszy / Shutterstock

 

Hiszpańska "wioska duchów" przyciąga turystów

Odsłonięty kościół w okresie suszy przyciąga turystów. Hiszpańska telewizja oraz media społecznościowe nagłaśniają tę sprawę, co jeszcze bardziej zachęca do zobaczenia średniowiecznej budowli na własne oczy.

Kościół Sant Rima to budowla sprzed prawie tysiąca lat, który został wzniesiony w XI wieku w stylu lombardzko-romańskim. Co ciekawe, zatopiona świątynia została uznana swego czasu za najstarszy stojący zatopiony kościół na świecie, trafiając do Księgi Rekordów Guinnessa. 

W okresach wysokiego poziomu wody widoczny jest tylko wierzchołek dzwonnicy, a w okresach suszy odsłania się cały budynek, do którego można dojść pieszo. 

Kościół Sant Roma traktowany jest zatem zarówno przez miejscowych, jak i hiszpańskich ekspertów, za swoisty miernik poziomu wody. 

 

Susza w Hiszpanii 

Katalońska Agencja Wodna podaje, że stan wody w zbiorniku Sau szacowany jest zaledwie na 9 proc. jego całkowitej pojemności. Taki poziom wody powoduje realne zagrożenie dla znajdujących się w niej ryb. Martwe ryby mogą doprowadzić do pogorszenia się jakość wody, a ta wykorzystywana jest w celach sanitarnych. Z tego względu część ryb została odłowiona i przeniesiona w bezpieczne miejsce.

Co ciekawe, z powodu hiszpańskich susz nie tylko średniowieczny kościół Sant Roma wynurzył się spod wody. W ubiegłym roku w zbiorniku Valdecanas w zachodniej części Hiszpanii na powierzchnię wyłoniły się również dziesiątki megalitycznych kamieni, nazwane "hiszpańskim Stonehenge". Krąg kamieni został odkryty w 1926 roku, ale podobnie jak średniowieczny kościół został zalany w latach 60. XX na skutek powstawania zbiornika wodnego.

Megalityczne kamienie mogą liczyć nawet 7000 lat!