Wojna w Ukrainie: superjacht oligarchy zostanie przyjęty w RPA

Wart 500 mln dolarów superjacht „Nord” należący do Aleksieja Mordaszowa, jednego z najbliższych sojuszników Władimira Putina, zadokuje w porcie w Kapsztadzie, wynika ze stanowiska rządu RPA. Jednostka aktualnie płynie do miasta z Hong Kongu, a władze kraju nie widzą powodów, by ją zatrzymywać.

Reklama

– RPA nie ma prawnego obowiązku podporządkowywać się sankcjom Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. RPA musi respektować jedynie sankcje przyjęte przez ONZ, a aktualnie Mordaszow nie jest nimi objęty – stwierdził Vincent Magwenya, rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.

Przeciwnego zdania jest jednak burmistrz Kapsztadu Geordin Hill-Lewis, który nawołuje do blokady jachtu. Jego zdaniem RPA ma „moralny obowiązek”, by przeciwstawiać się „niesprawiedliwej wojnie” wywołanej przez Rosję i nie udzielać pomocy sojusznikom Putina.

Za te słowa Magwenya oskarżył Hilla-Lewisa o „ostentację” i stwierdził, że miejskie władze nie mają kontroli nad granicami kraju. Dodał również, że superjacht „Nord” zadokuje w porcie w Kapsztadzie i będzie mógł tam pozostać, jeśli „załoga podporządkuje się prawu imigracyjnemu RPA”.

Wojna w Ukrainie: neutralna postawa RPA wobec wojny

Rząd Republiki Południowej Afryki przyjął neutralną postawę wobec trwającej od lutego wojny w Ukrainie, czym wywołał frustrację wśród zachodnich partnerów kraju. Unia Europejska i Stany Zjednoczone liczyły bowiem, że RPA jako najbardziej rozwinięta gospodarka Afryki potępi rosyjską inwazję i będzie odgrywać wiodący głos na kontynencie.

Kraj wstrzymał się m.in. od głosowania ONZ potępiającego działania Rosji i w zamian wezwał do dialogu i dyplomacji z Putinem. Burmistrz Kapsztadu Geordin Hill-Lewis jest członkiem głównej partii opozycyjnej w RPA, która ostro krytykowała neutralne stanowisko rządu Ramaphosy.

Wcześniej jacht Nord wywołał także kryzys dyplomatyczny na linii USA-Hong Kong. Miasto również sprzeciwiło się respektowaniu amerykańskich sankcji wobec Mordaszowa i pozwoliło zacumować jednostce w swoim porcie.