Jacht Putina widziany u wybrzeży Estonii - zmienił nazwę

Drugi największy superjacht należący do Władimira Putina ponownie odbił od brzegu. Tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jednostka w pośpiechu opuściła port w Niemczech, by ukryć się przed europejskimi sankcjami w Kaliningradzie.

Reklama

Teraz, gdy na przełomie września i października Putin zagroził Ukrainie użyciem broni nuklearnej, superjacht pod zmienioną nazwą był ponownie widziany na pełnym morzu w pobliżu wybrzeża Estonii, gdy przemieszczał się w eskorcie rosyjskiej straży przybrzeżnej. Informacje te potwierdził także szef estońskiej policji i straży granicznej Rene Hartõkainen.

Zgodnie ze zdjęciami dostarczonymi przez Carla Grolla, fotografa serwisu TheYachtPhoto.com, jednostka dotychczas znana jako Graceful zmieniła nazwę na „Kosatka”, co po rosyjsku oznacza „zabójcę wielorybów”. Redaktorzy magazynu „Forbes” porównali materiały dostarczone przez Grolla z dotychczasowymi fotografiami Graceful i potwierdzili podobieństwo.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie jacht Władimira Putina opuścił port w Kaliningradzie, ani dokąd zmierzał, ponieważ transpondery AIS umożliwiające dokładną lokalizację jednostki zostały wyłączone jeszcze w sierpniu. Spekuluje się jednak, że „Kosatka” najprawdopodobniej została dostrzeżona w drodze do portu w Petersburgu.

Mimo obowiązywania sankcji unijnych, które zakazują statkom pod banderą Federacji Rosyjskiej wstępu do portów krajów członkowskich UE, państwa te nie mają realnych podstaw prawnych do zatrzymania takich jednostek poruszających się w obrębie tzw. Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, dodał Hartõkainen. Międzynarodowe prawo morskie również gwarantuje takim jednostkom swobodę przemieszczania się.

 

Superjacht "Kosatka" - drugi największy jacht Putina

"Kosatka" jest drugim co do wielkości superjachtem powiązanym z Władimirem Putinem. Jednostka ma 81 metrów długości i jej wartość szacowana jest na 119 mln dolarów. 2 czerwca tego roku została oficjalnie objęta sankcjami przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych „jako własność, której wartość ma wysokie znaczenie dla prezydenta Władimira Putina”.

Największym jachtem Putina jest natomiast Szeherezada. 140-metrowy statek o szacunkowej wartości 509 mln dolarów został przejęty przez włoskie służby w maju tego roku.