Kolejny udany lot testowy największego samolotu świata Stratolaunch Roc

Stratolaunch Roc – największy samolot świata poprawił swój własny rekord pod względem długości jednego lotu. Na początku stycznia podczas testów na lotnisku Mojave Air and Space Port na kalifornijskiej pustyni Mojave maszyna utrzymywała się w powietrzu bez przerwy przez 6 godzin. Jej dotychczasowy rekord wynosił 3 godziny.

Reklama

Jednocześnie styczniowe loty testowe były drugą operacją, podczas której sprawdzano, jak Stratolaunch Roc radzi sobie z głównym zadaniem, do którego został stworzony – przenoszeniem na duże wysokości naddźwiękowych pojazdów kosmicznych.

W trakcie lotu zespół obsługujący maszynę ćwiczył m.in. manewry oraz komunikację do pierwszego w historii „powietrznego testu separacyjnego”. Firma ma nadzieję, że ten ostatni odbędzie się jeszcze w tym roku.

Nasz niesamowity zespół stale robi postępy w harmonogramie testów – mówił w oświadczeniu prasowym podekscytowany Zachary Krevor, dyrektor generalny Stratolaunch.

– I to właśnie dzięki ich ciężkiej pracy zbliżyliśmy się bardziej niż kiedykolwiek do naszych pierwszych testów separacyjnych oraz pierwszego naddźwiękowego lotu testowego. Jesteśmy podekscytowani tym, co nas czeka w tym roku i nie możemy się doczekać aż udostępnimy nasze usługi naszym klientom – dodał.

Ostatecznym celem firmy jest bowiem wykorzystanie tego podniebnego kolosa do „wygodnego, niedrogiego i rutynowego” korzystania z przestrzeni kosmicznej – na wzór technologii stosowanych przez Virgin Orbit Richarda Bransona.

Stratolaunch Roc – szczegóły konstrukcji maszyny

Stratolaunch Roc to prawdziwy gigant. Rozpiętość skrzydeł samolotu wynosi 117 metrów – więcej niż długość standardowego boiska piłkarskiego (105 m). Napędza go łącznie sześć silników odrzutowych Boeinga o ciągu 252 kN każdy. Dzięki temu maszyna jest w stanie unieść ładunek o masie 220 ton, jak na razie na wysokość 8200 m (rekord ustanowiony w zeszłym roku).

Sama firma Stratolaunch została założona w 2011 r. przez współzałożyciela firmy Microsoft, Paula Allena, który chciał, aby loty w kosmos stały się „bardziej niezawodne, przystępne cenowo i dostępne niż kiedykolwiek wcześniej”. Stratolaunch Roc wykonał swój pierwszy lot testowy w 2019 roku, rok po śmierci Allena.