Egipt. Archeolodzy odkrywają starożytny ser Halloumi

Gdy myślimy o archeologicznych odkryciach w Egipcie, zwykle przychodzą nam na myśl mumie czy posągi dawnych bogów. 

Reklama

Tymczasem - jak podaje Ministerstwo Turystyki i Starożytności w Egipcie - niedawne wykopaliska na terenie nekropolii w Sakkarze przyniosły nietypowe znalezisko. To kolekcja naczyń datowanych na XXVI i XXVII dynastię faraonów. 

 

Gliniane naczynia ozdobione są pismem demotycznym, które według The National News jest „starożytnym egipskim pismem, które znajduje się również w królewskim dekrecie Rosetta Stone”. Nie to jest jednak najbardziej zaskakujące. Niektóre naczynia zawierały bloki białego sera!

Biorąc pod uwagę w jakim okresie panowała XXVI dynastia egipska i analizując różne szczegóły znaleziska, badacze określili datę sera 664 r. p.n.e., a zatem wspomniany ser ma prawdopodobnie 2800 lat! Według naukowców niegdyś znany był jako „Haram”,  dziś jednak znamy go pod nazwą... Halloumi!

 

Czy starożytni Egipcjanie jedli ser Halloumi?

Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł o tym, że starożytni Egipcjanie hodowali arbuzy. Myśleliśmy wtedy, że tego kulinarnego odkrycia nie da się pobić – a jednak!

Okazuje się bowiem, że ser Halloumi cieszył się wielką popularnością jeszcze za czasów faraonów. Podobno był wielkim przysmakiem starożytności, zwłaszcza we wschodnich obszarach Morza Śródziemnego.

Co więcej, w 2018 roku znaleziono nawet starsze okazy niż ser w Sakkarze, bo datowany na 3200 lat wstecz!

Jak mógł wówczas smakować? Trudno powiedzieć, bo odkryte okazy raczej nie nadają się do jedzenia, najprawdopodobniej jednak zostały wykonane z mleka koziego i owczego.