Sok z aloesu – tiktokowy trend na nieskazitelną cerę i zdrowe jelita

Tiktokowy trend na sok z aloesu zapoczątkowała Bria Lemirade, której raport z półtoratygodniowej „diety aloesowej” miał przynieść fenomenalne efekty. Użytkowniczka zapewniła swoich obserwatorów, że regularne spożywanie dwóch 30 mililitrowych szotów soku z aloesu dziennie sprawi, że pozbędziemy się problemów skórnych i wspomożemy pracę jelit. 

Reklama

- Regularne picie soku z aloesu sprawiło, że moja skóra stała się błyszcząca i miękka, a po jedzeniu miałam mniej wzdęty brzuch – powiedziała Bria Lemirade na jednym z TikToków.

Z naukowego punktu widzenia jednak relacja tiktokerki może mijać się z prawdą.

- Nie ma dowodów na to, że picie soku z aloesu wpływa na skórę bardziej korzystnie niż picie innych niesłodzonych, nieprzetworzonych soków z owoców i warzyw. Większość wyników badań jest anegdotyczna, co oznacza, że jedynie jedna lub dwie osoby rzeczywiście zanotowały zmiany, ale być może po prostu zbyt mocno uwierzyły w drogocenne właściwości aloesu – mówi dla Glamour UK dermatolog Barry Goldman.

Sprawa ma się podobnie w odniesieniu do rzekomego uzdrawiania jelit za pomocą soku z aloesu. Specjaliści są zgodni, że potencjalne korzyści obejmują działania zobojętniające i przeciwzapalne, które rzeczywiście mogą łagodzić ból jelit, ale do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby tę tezę. 

Co więcej, nadmierne spożywanie soku z aloesu niesie za sobą również ryzyko…

 

Czy sok z aloesu może być niebezpieczny dla zdrowia?

Gastrolodzy nie są pewni, czy zbyt częste picie soku z aloesu można uznać za całkowicie bezpieczne. Po pierwsze, jak twierdzą, jego właściwości z pewnością nie są na tyle silne, aby długoterminowo zwalczyć dolegliwości skórne czy gastryczne, a po drugie, istnieje ryzyko zaburzeń elektrolitowych.

- Nadużywanie soku z aloesu jako środka przeczyszczającego może być niebezpieczne ze względu na przesunięcia płynów i zaburzenia elektrolitowe. Ostatecznie długoterminowe skutki takiego stanu rzeczy mają potencjalny związek z rakiem jelita grubego – mówi dr Nooshin Hosseni, internista i gastrolog.

A zatem – czy warto stosować kurację sokiem aloesowym? Przede wszystkim zawsze miejmy na uwadze, że „co za dużo, to niezdrowo” i że każda radykalna zmiana w kwestii diety powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem.