Porsche 911 Dakar w hołdzie Polakowi 

Porsche 911 Dakar – rajdowa wersja legendarnej 911-stki – zadebiutowało na rynku w listopadzie 2022 r. Teraz, na początku stycznia 2023 r., niemiecki producent wzbogacił ofertę swojej wyścigowej terenówki o trzy nowe pakiety kolorystyczne, nawiązujące bezpośrednio do bogatej historii rajdowej marki.

Reklama

Pakiety o nazwie „Rally Design Packages” upamiętniają trzy występy Porsche w ekstremalnym Wschodnioafrykańskim Rajdzie Safari. Wyścig na dystansie 5 tys. km uchodzi za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających na świecie, a Porsche zadebiutowało w nim w 1971 roku.

To właśnie tego roku za kierownicą jednego ze zmodyfikowanych egzemplarzy modelu 911 S zasiadł legendarny polski kierowca rajdowy Sobiesław Zasada. Jego partnerem podczas rajdu był wówczas Marian Bień, a duet ostatecznie zakończył zmagania na piątym miejscu – najwyżej w stawce ze wszystkich Porsche.

img_13.jpg img_13.jpg

I to właśnie upamiętnieniem tego wyczynu jest pierwszy z nowych pakietów kolorystycznych Porsche 911 Dakar o nazwie „Rallye 1971”. Auto (widoczne na zdjęciu powyżej) jest w większości białe, z czarnymi akcentami na nadkolach i masce karoserii. Na drzwiach rajdówki umieszczono natomiast „19” – numer startowy Zasady i Bienia.

Porsche 911 Dakar - pozostałe pakiety kolorystyczne

Porsche 911 Dakar we wszystkich barwach z historycznego pakietu, fot. materiały prasowe Porsche 911 Dakar we wszystkich barwach z historycznego pakietu, fot. materiały prasowe

Pozostałe dwie opcje kolorystyczne nawiązują natomiast do występów Porsche we wspomnianym rajdzie w latach 1974 i 1978. Pierwszy z nich to hołd dla duetu Björn Waldegård i Hans Thorszelius, którzy dojechali na metę na drugiej pozycji, z kolei barwy rajdowe z 1978 r. przypominają legendarne barwy Martini Racing.

Każdy z pakietów kolorystycznych dostępny jest za dodatkową dopłatą w wysokości 5,2 tys. dolarów za dwa pierwsze i 7,5 tys. dolarów za ostatni.

Przypomnijmy też, ze Porsche 911 Dakar będzie wyposażone w podwójnie turbodoładowany, 3-litrowy silnik o mocy 473 KM i powstanie w limitowanej liczbie egzemplarzy ograniczonej do 2,5 tys. sztuk. Ceny auta startują od 223 tys. dolarów.