Nieznane fakty na temat płatków śniegu

Prawdopodobnie większość z nas zna cztery podstawowe informacje na temat śniegu. Wiemy, że jest biały, zimny, składa się z kryształków i nie posiada żadnego smaku. A jednak okazuje się, że  ten biały puch skrywa w sobie kilka ciekawych tajemnic, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

Reklama

Zanim jednak opowiemy o kilku ciekawostkach na temat śniegu, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób on w ogóle w powstaje. Proces jest prosty.

Płatki śniegu zwykle są kompozycją aż dwustu kryształów lodu, czyli zamarzniętych kropel pary wodnej, które powstają w następujący sposób: gdy temperatura spada poniżej zera, w chmurach następuje zjawisko resublimacji. Oznacza to, że substancje przechodzą ze stanu gazowego w stały. To wszystko! 

W zależności od temperatury, ciśnienia i wilgotności śnieg może przybierać różne kształty – i to stwierdzenie będzie naszym wstępem do pierwszego nieznanego faktu na temat śniegu.

1. Nie ma dwóch takich samych płatków śniegu

Dyskusja na ten temat jest wciąż otwarta,  ale większość naukowców uważa, że każdy płatek śniegu jest inny. I choć mogłoby się wydawać, że są one do siebie dosyć podobne, badania mikroskopowe wykazują, że ich skład cząsteczkowy i atomowy nigdy nie jest identyczny. Dzieje się tak za sprawą deuteru, czyli izotopu wodoru.

Jak informują badacze, ogólny stosunek wynosi jeden atom deuteru na każde 5000-6500 atomów wodoru.

Ponieważ jednak liczba atomów deuteru jest różna w każdym płatku śniegu, podobnie jak ich rozmieszczenie w krysztale lodu, dwa płatki śniegu nigdy nie mogą być takie same, bo – jak wspomnieliśmy wcześniej - temperatura, ciśnienie i wilgotność wpływają na ich unikalny kształt.

W latach 1885-1931 fotograf i meteorolog - William Bentley – postanowił to sprawić, robiąc zdjęcia tysiącom płatkom śniegu. Podobno zaprojektował do tego nawet specjalny gadżet, który składał się z aparatu, mikroskopu, koła i sznurka. Dzięki niemu obrazy, które uzyskał, były bardzo szczegółowe.

Po wnikliwych analizach swoich fotografii badacz również doszedł wniosku, że nie ma takiej możliwość, aby istniały dwa identyczne płatki śniegu. I mogłoby się wydawać, że w ten sposób wszelkie kontrowersje wobec tej tezy powinny zostać zamknięte.  Sprawa do dziś jednak nie jest uważana za rozstrzygniętą.

2. Płatki śniegu prawie zawsze składają się z sześciu boków

Każda cząsteczka wody w płatku śniegu ma jeden atom tlenu i dwa atomy wodoru, a kąt między nimi wynosi 104 stopnie. Gdy cząsteczki wody wiążą się ze sobą, krawędzie kryształów zaczynają wystawać. Są zatem bardzo podatne na działanie nasyconego powietrza, co ostatecznie doprowadza do tego, że w znacznej większości posiadają sześć boków.

Mimo wszystko nie jest to reguła bez wyjątku. Badacze wyróżniają co najmniej dwa inne kształty płatków śniegu.

Są to: płatki śniegu zwane gwiezdnymi, które posiadają liczne wypukłości i nierozgałęzione ramiona, oraz płatki śniegu zwane gwiezdnymi dendrytami, które mają ramiona przypominające gałęzie.

3. Największy płatek śniegu w historii

Największy płatek śniegu w historii został zauważony przez pewnego właściciela rancza w Montanie w 1887 roku. Podobno miał on 38 cm szerokości i ponad 20 cm grubości!

Jak twierdzą naukowcy, aby tak duży płatek śniegu mógł się uformować, powietrze musi być nie tylko niesamowicie wilgotne, ale także pozbawione wiatru. W przeciwnym razie kryształki lecące w kierunku ziemi nie byłby w stanie zgromadzić się w takiej ilości.

4. Najmniejsze płatki śniegu na świecie

W kontraście, płatki śniegu mogą być także niesamowicie małe. Najmniejsze z nich nazywane są "diamentowym pyłem" i charakteryzują się tym, że błyszczą w świetle.

Tego typu śnieg zwykle przybiera formę sześciokątnych graniastosłupów i występuje przede wszystkim w regionach o ekstremalnie niskiej temperaturze, w tym w Arktyce, na Antarktydzie, a czasami także w Kanadzie.

5. Płatki śniegu wcale nie są białe

Na pierwszy rzut oka śnieg wydaje się biały. Okazuje się jednak, że tak naprawdę same płatki śniegu są półprzezroczyste, a biała barwa jest jedynie złudzeniem optycznym.

Kryształy działają jak pryzmaty: odbijają widmo światła i sprawiają, że płatek śniegu wydaje się biały. Ich naturalne piękno możemy docenić więc tak naprawdę jedynie dzięki dobrej jakości zdjęciu.

Co ciekawe, kiedy śnieg jest mocno ubity, będzie wyglądał na niebieski. Jeśli pojawią się na nim glony, przybierze kolor pomarańczowy, czerwony lub zielony, natomiast brud i inne zanieczyszczenia sprawiają, że wydaje się żółty lub szary.