Tushek Aeon wkracza na rynek hipersamochodów

Włochy, Niemcy, Francja - to kraje, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o hipersamochodach. W ostatnim czasie w zestawieniu pojawia się także Chorwacja, która wyszła na prowadzenie dzięki Rimacowi.

Reklama

Co natomiast powiedzielibyście na hipersamochód ze Słowenii? Słoweńska firma Tushek, należąca do Aljošy Tuška, zaprezentowała właśnie dwa warianty tego samego modelu - Aeon, które mają szansę namieszać na rynek samochodów najwyższej klasy. 

Tushek Aeon E / materiały prasowe Tushek Tushek Aeon E / materiały prasowe TushekAeon - hipersamochód ze Słowenii 

Aeon to zupełnie nowy, specjalnie zbudowany pojazd o wysokich osiągach, który według producenta będzie nie tylko konkurował, ale również „zdominuje” rynek hipersamochodów. Dostępny jest z dwoma napędami.

Pierwszy z nich to Aeon E, czyli auto w pełni elektryczne. Dysponuje ono mocą 2535 KM. Warto jednak nadmienić, że auto waży zaledwie 1600 kg, co daje imponujący stosunek mocy do masy wynoszący 1,7:1.

Druga odmiana to Aeon H, czyli hybryda plug-in z silnikiem V8. Napęd ten generuje mniej mocy. Wynosi ona 1957 KM. Jednak waga jest niższa – 1480 kg. Stosunek mocy do masy jest jeszcze lepszy niż w przypadku modelu w pełni elektrycznego i wynosi 1,3:1.

Inne szczegóły dotyczące aerodynamiki i parametry związane z wydajnością, zostaną podane później.

- Aeon zwiastuje nowy początek w produkcji hipersamochodów, z personalizacją na pierwszym planie. Każdy pojazd jest indywidualnie dostosowany do jego właściciela, aby stworzyć niezrównaną więź. Nasza koncepcja premiery pozwala klientom w pełni dostosować wnętrze pojazdu. To odróżnia nas od innych dostawców na całym świecie i gwarantuje, że każdy pojazd jest naprawdę wyjątkowy – komentuje Aljoša Tušek.

Tushek stawia na super i hiperauta

To nie pierwszy supersamochód w ofercie słoweńskiej marki Tushek. Wcześniej firma produkowała i sprzedawała TS 900 o mocy 950 KM, który rozpędzał się do 100 km/h w zaledwie 2,7 sekundy. Należy przypuszczać, że Aeon będzie jeszcze szybszy.

Tushek Aeon będzie produkowany w limitowanej edycji. Szczegółowy plan produkcji zostanie ujawniony w późniejszym terminie.