Niemiecka policja federalna przejęła w Hamburgu największy na świecie superjacht o nazwie Dilbar. Dzięki szeroko zakrojonemu śledztwu mundurowym udało się ustalić, że aktualną właścicielką jednostki jest Gulbakhor Ismailowa, siostra jednego z najpotężniejszych rosyjskich oligarchów Aliszera Usmanowa.

Reklama

Miliarder najprawdopodobniej przepisał na nią własność jachtu za pośrednictwem niejasnych transakcji, jednak mimo to jednostka wciąż podlega konfiskacie, ponieważ Ismailowa znajduje się wśród osób objętych zachodnimi sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Informację o zatrzymaniu jachtu przekazał na Twitterze niemiecki Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt - BKA).

Dilbar – największy superjacht na świecie skonfiskowany

Należący do Aliszera Usmanowa jacht Dilbar/fot. Shutterstock Należący do Aliszera Usmanowa jacht Dilbar/fot. Shutterstock

Na początku marca media na świecie spekulowały, że już wtedy jacht Dilbar został przejęty przez niemieckie służby, ponieważ jednostka przez dłuższy czas znajdowała się w stoczni Blohm+Voss w Hamburgu. Doniesieniom tym jednak szybko zaprzeczono.

Jak donosił wówczas serwis „Fortune”, prawdziwym powodem utknięcia jachtu w stoczni był bowiem trwający od października ubiegłego roku remont. Na początku marca prace jednak przerwano, a cała 80-osobowa załoga została zwolniona po tym, jak w wyniku sankcji Usmanow nie był w stanie wypłacać im dalej pensji.

Dilbar – nazwany tak na cześć matki Usmanowa – ma 156 metrów długości i jest największym pod względem wyporności jachtem na świecie. Ponadto na pokładzie znajdują się m.in. dwa lądowiska dla helikopterów oraz 25-metrowy basen – największy, jaki kiedykolwiek zainstalowano w tego typu jednostce. Amerykański departament skarbu państwa szacuje, że superjacht wart jest od 600 do nawet 750 mln dolarów, a koszt jego rocznego utrzymania wynosi 60 mln dolarów.

Kim jest Aliszer Usmanow

Według Bloomberg Billionaire Index Aliszer Usmanow jest szóstym najbogatszym człowiekiem w Rosji, a jego majątek szacowany jest na niemal 19 mld dolarów. Oligarcha posiada udziały m.in. w firmie Metalloinvest, która jest jednym z największych na świecie producentów rudy żelaza, oraz w telekomunikacyjnym gigancie MegaFon. Unia Europejska nazywa również Osmanowa „ulubionym oligarchą Putina”.