SKANDYNAWIA: W jeziorach odkryto bakterie żywiące się plastikiem

Pozbycie się plastiku z oceanów, mórz czy jezior to jeden z największych problemów współczesnego świata. Naukowcy od lat głowili się nad tym, co zrobić, aby wyeliminować zanieczyszczenia, które de facto nie rozkładają się w sposób naturalny. Okazuje się jednak, że Matka Natura postanowiła wziąć sprawy we własne ręce…

Reklama

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications wykazało, że bakterie znalezione w 29 jeziorach na terenie Półwyspu Skandynawskiego żyją dzięki „plastikowej diecie” – czyli innymi słowy żywią się plastikiem.

Zdaniem naukowców bakterie żyjące w skandynawskich jeziorach przystosowały się, by poradzić sobie ze wzrostem plastikowych odpadów. Co więcej, podczas badania zauważono, że kiedy przedstawiono bakteriom alternatywne źródła pożywienia w formie liści, te i tak wybierały plastik.

 

Bakterie oczyszczające wodę z mikroplastiku 

W związku z tym zaczęły pojawiać się hipotezy, czy obecność tego typu bakterii jest szansą dla uratowania planety przed plastikiem? Aby to wyjaśnić, przeprowadzono dodatkowy eksperyment.

Badacze zamoczyli w wodzie plastikową torbę. Kiedy zaczęła ona produkować związki węgla, wprowadzono bakterie. Po 72 godzinach okazało się, że ich liczba zwiększyła się trzykrotnie. Ponadto wykazano, że bakterie rozkładają nie tylko sam plastik, ale również inne związki węgla.

Zasugerowano przy tym wprowadzenie bakterii do jezior jako naturalny sposób na uchronienie nas przed spożywaniem mikroplastiku z wody i ochronę jezior przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Eksperyment trwa, a my trzymamy kciuki za jego powodzenie!