Sebastian Vettel kończy karierę

Sebastian Vettel odchodzi z Formuły 1 z końcem sezonu 2022. Niemiecki kierowca ogłosił swoją decyzję w oświadczeniu wideo zamieszczonym na swoim profilu na Instagramie założonym z myślą o przekazaniu światu informacji o zakończeniu kariery.

Reklama

Vettel od dawna krytykował media społecznościowe, ale utworzył w serwisie konto specjalnie po to, aby opublikować dwa filmy wyjaśniające jego decyzję o przejściu na emeryturę – jeden po angielsku, drugi po niemiecku. Tym samym 35-letni Niemiec oficjalnie uciął wielomiesięczne spekulacje na temat swojej przyszłości w Formule 1.

Zespół Aston Martin, którego barwy aktualnie reprezentuje kierowca, chciał przedłużyć kontrakt z Vettelem, ale ostatecznie negocjacje zakończyły się niepowodzeniem. Zawodnik zdecydował, że nie chce już dłużej pozostawać w Formule 1 i odejdzie pod koniec roku, kiedy jego obecny kontrakt dobiegnie końca.

Sebastian Vettel odchodzi z Formuły 1 – powody jego decyzji

– Niniejszym ogłaszam moją rezygnację z Formuły 1 z końcem sezonu 2022. Prawdopodobnie powinienem zacząć od długiej listy osób, którym należy podziękować, ale uważam, że ważniejsze jest wyjaśnienie powodów mojej decyzji – powiedział Vettel w oświadczeniu.

W dalszej części filmu Niemiec mówił m.in. o tym, że bycie kierowcą nigdy nie było jego całą tożsamością, a jego życie nie składało się wyłącznie z wyścigów.

– Bardzo wierzę, że naszą tożsamość tworzy to, kim jesteśmy i jak traktujemy innych, a nie to, co robimy. Kim jestem? Jestem Sebastian – ojciec trójki dzieci i mąż wspaniałej kobiety – powiedział Vettel.

Kierowca dodał ponadto, że jest perfekcjonistą, a poświęcanie się Formule 1 w dotychczasowym wymiarze odbierało mu wiele energii, którą teraz chciałby poświęcić przede wszystkim swojej rodzinie.

– Dzieci to nasza przyszłość. Co więcej, czuję, że jest tak wiele do odkrycia i nauczenia się – o życiu i o sobie. Mówiąc o przyszłości, czuję, że żyjemy w bardzo decydujących czasach. A to, jak wszyscy będziemy kształtować te następne lata, określi nasze życie – powiedział niemiecki kierowca.

W ostatnich latach Vettel coraz bardziej otwarcie mówił o kwestiach środowiskowych i społecznych związanych z rywalizacją w Formule 1. I choć Niemiec nie wspomniał o tym wprost w swoim oświadczeniu wideo, to wiadomo, że kryzys klimatyczny również wpłynął na jego decyzję o emeryturze

– Oczywiście podróżowanie po świecie, ściganie się i spalanie zasobów to rzeczy, na które nie mogę pozostać obojętny. Kiedy dostrzeżesz te rzeczy i staniesz się ich świadomy, nie sądzę, że możesz o tym zapomnieć. Jeśli chodzi o kryzys klimatyczny, nie ma możliwości, aby F1 czy jakikolwiek sport lub biznes mógł go uniknąć – mówił Vettel przed jednym z wyścigów.

Kim jest Sebastian Vettel

Sebastian Vettel zadebiutował w Formule 1 w 2007. Największe sukcesy odnosił w barwach zespołu Red Bull, w którym zdobył cztery z rzędu tytuły mistrza świata w latach 2010-2013.

W 2015 r. Vettel dołączył do Ferrari, gdzie nie udało mu się jednak już powtórzyć swoich poprzednich osiągnięć. Najbliżej był w 2017 i 2018 r., gdy zdobył z włoskim teamem dwa tytuły wicemistrza świata. Od 2021 r. Niemiec reprezentuje barwy zespołu Aston Martin.

Sebastian Vettel łącznie wygrał 53 wyścigi, co plasuje go na trzecim miejscu klasyfikacji wszech czasów jedynie za Michaelem Schumacherem (91 zwycięstw) oraz Lewisem Hamiltonem (103 zwycięstwa).