Sean Penn w Kijowie wręczył Oscara Wołodymyrowi Zełenskiemu

Sean Penn od początku rosyjskiej inwazji angażuje się z całą mocą w pomoc Ukrainie. Teraz podczas swojej kolejnej wizyty w kraju aktor spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, by przekazać mu kolejne słowa wsparcia oraz podarować w prezencie swojego Oscara.  

Reklama

Moment wręczenia statuetki został nagrany na filmie udostępnionym na twitterowym profilu Antona Geraszczenki, doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, oraz na oficjalnym Instagramie Wołodymyra Zełenskiego.

– To dla ciebie. To tylko mała, symboliczna rzecz, ale jeśli mam świadomość, że jest ona tutaj, będę czuł się lepiej i wystarczająco dobrze, by walczyć dalej. Gdy wygracie, przywieźcie go z powrotem do Malibu, bo będę czuł się znacznie lepiej, wiedząc, że część mnie jest tutaj – powiedział Penn przekazując Oscara Zełenskiemu.

– Tym razem nasze spotkanie było szczególne. Sean przywiózł swoją statuetkę Oscara jako symbol wiary w zwycięstwo naszego kraju. Pozostanie ona w Ukrainie do zakończenia wojny – napisał z kolei Zełenski na swoim Instagramie.

Order Zasług i pamiątkowa tablica w Kijowie dla Seana Penna

Co ciekawe, Wołodymyr Zełenski też miał prezent dla aktora. Po serii uścisków prezydent Ukrainy wręczył Seanowi Pennowi honorowy Order Zasług za jego „szczere wsparcie oraz znaczący wkład w popularyzację wsparcia Ukrainy na świecie”.

– Na świecie są trzy miejsca, w których będzie cała moja duma – miejsce, w którym urodziła się moja córka, miejsce, w którym urodził się mój syn i to. Dziękuję – powiedział Sean Penn przyjmując order.

Zełenski i Penn wspólnie odsłonili też honorową tablicę z nazwiskiem aktora w kijowskiej Alei Odważnych.

– Aleja Odważnych to miejsce, dzięki któremu obecne i przyszłe pokolenia Ukraińców zapamiętają odważnych ludzi, którzy od początku stali za Ukrainą. Obok nazwisk wielu światowych przywódców, którzy pomagali Ukrainie w czasie wojny, znajduje się tabliczka z nazwiskiem Seana Penna – napisał prezydent Zełenski na swoim Instagramie.

Sean Penn od początku rosyjskiej inwazji jest jedną z najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie hollywoodzkich gwiazd. Jeszcze w lutym udał się do kraju, by nakręcić dokument z linii frontu dla Vice Studios.

Później jego fundacja wielokrotnie organizowała pomoc humanitarną dla ofiar wojny. Aktor zapowiadał też, że przetopi swojego Oscara, jeśli Amerykańska Akademia Filmowa przemilczy podczas tegorocznej gali temat wojny w Ukrainie.