Samochody vintage: Ferrari 412P sprzedane za ponad 30 mln dolarów 

Kilka miesięcy temu dom aukcyjny Bonhams zapowiedział, że podczas aukcji Quail w trakcie Monterey Car Week wystawią jeden z rzadszych samochodów wyścigowych na świecie. Okazało się nim Ferrari 412P Berlinetta z 1967 roku, które udało się sprzedać za kwotę 30,25 miliona dolarów. Nie udało się osiągnąć spodziewanego wyniku 40 mln dolarów, ale kwota i tak robi wrażenie.

Reklama

Ferrari 412P uważane jest za jeden z najpiękniejszych samochodów wszechczasów. Nic zresztą dziwnego, rzeźbione nadwozie tego modelu zostało wykonane przez Pininfarinę.

 

Klasyki motoryzacji: Ferrari 412P Berlinetta - ikona motoryzacji 

Ferrari 412P Berlinetta należy do rodziny prototypów samochodów wyścigowych produkowanych przez firmę Ferrari w latach 60. i wczesnych 70. XX wieku. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 1967 roku jako 330 P3.

Podwozie o numerze 0854 zostało zakupione przez zespół wyścigowy Maranello Concessionaires pułkownika Ronniego Hoare’a. Było to jedno z dwóch, które znalazło się w prywatnych rękach. Ówczesne malowanie Ferrari to połączenie włoskiej wyścigowej czerwieni z błękitem Cambridge. Za kierownicą usiedli Richard Attwood i Lucien Bianchi, którzy zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu na 1000 kilometrów w belgijskim Spa. Pomogło to włoskiemu producentowi zdobyć tytuł w Mistrzostwach Świata Marek w 1967 roku.

Ferrari 412P zostało sprzedane za 30 mln dolarów przez dom aukcyjny Bonhams / Bonhams Ferrari 412P zostało sprzedane za 30 mln dolarów przez dom aukcyjny Bonhams / Bonhams

Ferrari 412P zostało później zakupione przez Davida Pipera, który zabrał go na wyścigi na dystansie 1000 kilometrów w Paryżu, 9-godzinny wyścig w Kyalami i 3-godzinny wyścig w Cape Town. Piper był właścicielem Ferrari w latach 1968–1969. Auto w tym czasie wygrywało wyścig na 200 kilometrów w Norymberdze w 1968 r. na torze Norisring, Solituderennen na Hockenheim i Grand Prix Szwecji. Piper miał nawet szczęście brać udział w wyścigu East London 500 Kilometers w 1969 r. w Republice Południowej Afryki, gdzie Ferrari prawie uległo zniszczeniu w pożarze.

W tym samym roku Ferrari zostało sprzedane Chrisowi Cordowi i sprowadzone do Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu samochód był własnością kilku znanych kolekcjonerów, w tym Sir (późniejszego Lorda) Anthony'ego Bamforda, Sir Paula Vesteya, Johna McCawa i Bruce'a McCawa.

 

Nowy właściciel nie jest znany, ale może być dumny z zakupu

Ferrari 412P od 2005 roku znajdowało się w rękach tego samego właściciela. Ówczesny właściciel podjął się renowacji auta, która trwała 9 lat. Obejmowała ona odnowienie oryginalnego nadwozia i wyścigowych barw z czasów, gdy auto było w posiadaniu pułkownika Ronniego Hoare’a.

Ferrari 412P zostało sprzedane za 30 mln dolarów przez dom aukcyjny Bonhams / Bonhams Ferrari 412P zostało sprzedane za 30 mln dolarów przez dom aukcyjny Bonhams / Bonhams

Samochód wyścigowy jest sprawny, dopuszczony do ruchu publicznego i co najważniejsze oraz zaskakujące regularnie poruszało się po zwykłych drogach.

Napędza go wolnossący silnik V12 o pojemności 4,0 litra, który może wytwarzać 425 KM.

Nie ma żadnych informacji o tajemniczym nabywcy, który wyłożył na tę piękność 30,25 miliona dolarów. Pytanie, czy - tak jak poprzedni właściciel - będzie jeździł Ferrari po zwykłych drogach czy stanie gdzieś jako eksponat w prywatnej kolekcji?