The Reach - najstarszy single malt Macallana

The Reach to najstarsze whisky w ofercie Macallana. Trunek leżakował w beczce w piwnicach destylarni niemal od początku II wojny światowej, czyli od roku 1940. Zabutelkowany w nieprawdopodobnym wieku 81 lat z miejsca stał się też jednym z najdroższych trunków w ofercie szkockiego producenta. The Reach wyceniane jest na astronomiczną kwotę 125 tys. dolarów – tyle samo, co elektryczne porsche tycan z salonu. I to w jednej z najmocniejszych wersji GTS.

Reklama

Ta niezwykła ekspresja stworzona w burzliwym czasie na świecie ukazuje historię, pomysłowość i niewątpliwą siłę charakteru marki Macallan – powiedziała Kirsteen Campbell, master blenderka Macallana.

Głęboki kasztanowy odcień tej whisky jest pierwszą oznaką jej zadziwiającej głębi. Trunek zawiera nuty gorzkiej czekolady, słodkiego cynamonu i aromatycznego torfu, prowadzące do melasowego toffi, skrystalizowanego imbiru i zwęglonego ananasa – dodała Campbell.

Kolekcjonerskie arcydzieło

Macallan upewnił się jednak, by nie tylko sam trunek był prawdziwym arcydziełem gorzelnictwa, ale też jego opakowanie dorastało do niego poziomem maestrii. The Reach został przelany do karafki ze szkła wytwarzanej rzemieślniczymi metodami, która spoczywa na trzech odlanych z brązu dłoniach. Autorką rzeźby jest uznana szkocka artystka Saskia Robinson.

Za każdą dłonią kryje się też inna symbolika. Jedna upamiętnia pracowników gorzelni z 1940 roku, druga z kolei jest wzorowana na ręce Allana Shiacha, prezesa Macallana, który kierował firmą, gdy rozpoczęła się destylacja whisky The Reach.

Trzecia dłoń należy natomiast do obecnej master blenderki marki Kirsteen Campbell, która wybrała beczkę, z której pochodzi The Reach. Oryginalnie trunek starzony był w beczkach dębowych, ale pod koniec tego procesu został przelany do beczek z drzewa wiśniowego.

Macallan, The Reach, zestaw kolekcjonerski/fot. Macallan Macallan, The Reach, zestaw kolekcjonerski/fot. Macallan

Zarówno butelka, jak i rzeźba z brązu są umieszczone w specjalnie zaprojektowanej szafce ozdobionej logo Macallan i wypaloną w drewnie ilustracją budynku gorzelni. The Reach jest więc – podobnie jak inne whisky tej klasy – nie tylko trunkiem najwyższej jakości, ale przede wszystkim niezwykłym obiektem kolekcjonerskim.

The Reach jest oczywiście ściśle limitowaną edycją. Macallan planuje wypuścić jedynie 288 zestawów swojego najstarszego single malta.