TRENDY W TURYSTYCE: Luksusowe wakacje w egzotycznych miejscach

Egzotyczne wycieczki w rodzaju safari w Afryce i na Bliskim Wschodzie są głównym motorem napędowym wzrostu całego segmentu luksusowych wakacji, przekonują w swoim najnowszym raporcie analitycy z Global Market Insights.

Reklama

Szczególna popularność tego typu atrakcji wynika z postpandemicznej chęci przeżycia przygody w rajskim otoczeniu dzikiej i niezwykle zróżnicowanej przyrody obecnej we wspomnianych regionach. Wzrost popularności takich wycieczek może przyczynić się do wzrostu całego segmentu luksusowych wakacji do poziomu 82 mld dolarów do 2030 r.

Według raportu coraz większą popularnością cieszą się też przygody wakacyjne skoncentrowane na sportach ekstremalnych takich jak wspinaczka czy nurkowanie lub na uczestnictwie wydarzeniach sportowych.

Popularne stają się m.in. podróże, których głównym celem jest znalezienie się na trybunach podczas finału amerykańskiej ligi futbolowej Super Bowl czy w trakcie tenisowego Australian Open. Segment tego typu doświadczeń może urosnąć do końca obecnej dekady aż do 12 mld dolarów – wynika z analizy.

TRENDY W TURYSTYCE: Wakacje solo i podróże seniorów

Niezwykłą popularnością cieszą się także wakacje solo. Według raportu 2022 Global Travel Trends przygotowanego przez operatora płatności American Express, aż 58 proc. obecnych podróżujących decyduje się na samotne wycieczki do wymarzonych lokalizacji.

Celem są przede wszystkim wschodnia i południowa Azja (Indie, Chiny, Japonia, Indonezja etc.) oraz Oceania, które w 2021 r. stanowiły niemal 30 proc. wszystkich podróży solo.

Wśród innych ciekawych trendów można również wyróżnić wzrost popularności wakacji wśród seniorów, czyli osób w wieku 60 lat lub starszych.

Wiąże się to przede wszystkim z wyższą zamożnością społeczeństw oraz wyraźną poprawą stanu zdrowia osób po sześćdziesiątce. Odsetek podróżujących w wieku 60 plus według raportu będzie wzrastał o około 15 proc. każdego roku do 2030 r.