Dwunasta edycja raportu KPMG dotyczącego rynku dóbr luksusowych w Polsce została poświęcona przede wszystkim zrównoważonemu rozwojowi oraz sytuacji sektora w obliczu pandemii i inflacji.

Reklama

Analitycy firmy wskazują przede wszystkim, że mimo trwającego kryzysu liczba polskich konsumentów dóbr luksusowych stale się powiększa – podobnie jak liczba osób zamożnych i bardzo zamożnych.

Powiększa się grono osób bogatych o zarobkach brutto przekraczających 50 tys. zł miesięcznie. W 2020 roku było ich 77 tys., czyli o 11,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei Polaków, którzy zarabiają rocznie powyżej 1 mln zł brutto, było już ponad 35 tys. – czytamy w raporcie.

– Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowej inflacji, która w grudniu przekroczyła 8 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od 21 lat […]. Jednym z bezpośrednich efektów inflacji, który obserwujemy jest zwiększone zainteresowanie dobrami luksusowymi jako lokatą kapitału czy też inwestycją. Jest to szczególnie widoczne w kategoriach takich jak nieruchomości, samochody czy luksusowa biżuteria – mówi Andrzej Marczak, Partner, Szef Zespołu PIT w KPMG w Polsce.

Rynek dóbr luksusowych w Polsce odrabia straty

Wartość rynku dóbr luksusowych osiągnęła w 2021 r. prawie 30 mld złotych. Najlepsze wyniki sprzedażowe osiągnął rynek samochodów premium i luksusowych, który w 2021 r. jako jedyny przekroczył już wyniki z roku 2019 – i to o 23,4 proc. W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano ponad 91 tys. nowych samochodów premium i 267 sztuk aut luksusowych.

Wśród ulubionych marek samochodów luksusowych Polaków prym w wiodą przede wszystkim Maserati, Bentley, Ferrari oraz Lamborghini. W zeszłym roku zarejestrowano odpowiednio 73, 65, 45 i 42 auta tych producentów. Z kolei w kategorii premium pierwsza czwórka od lat pozostaje niezmienna i są to marki BMW, Mercedes, Audi oraz Volvo.

Raport KPMG „Rynek dóbr luksusowych. Luksus w dobie zrównoważonego rozwoju”, fot. KPMG Raport KPMG „Rynek dóbr luksusowych. Luksus w dobie zrównoważonego rozwoju”, fot. KPMG

– Branża luksusowa powoli odbudowuje przychody do poziomów sprzed pandemii. Jak na razie tylko segment samochodów marek premium i luksusowych przekroczył poziom z 2019 roku. Oprócz branży motoryzacyjnej najlepiej radzi sobie segment alkoholi, którego wartość w 2021 roku wyniosła 1,2 mld złotych i który prawdopodobnie już w 2022 roku osiągnie wartość sprzedaży sprzed załamania rynku – powiedział Tomasz Wiśniewski, Partner, Szef Zespołu Wycen w KPMG w Polsce.



Dobrze radził sobie również rynek luksusowej odzieży i akcesoriów, który w 2021 roku powiększył się o 418 mln zł, czyli 16,6 proc. względem 2020 r. Wartość sektora wyniosła 2,9 mld zł, a prognozy wskazują, że odbuduje swoją rekordową wartość z 2019 roku (3,1 mld zł) już w 2023 roku.

Z kolei wartość segmentu luksusowej biżuterii i zegarków wyniosła w 2021 roku 493 mln złotych i była wyższa o 15 proc. niż w roku 2020. W ubiegłym roku sprzedaż luksusowych zegarków niemalże powróciła do poziomu sprzed wybuchu pandemii – wyniosła 224 mln zł.

W najgorszej sytuacji znajduje się natomiast sektor SPA i hoteli, który najmocniej odczuł skutki pandemii i obostrzeń w jej najostrzejszej fazie oraz wojny w Ukrainie. W 2020 r. sektor ten stracił dwie trzecie swojej wartości, ale w zeszłym roku udało mu się odbić o 13 proc. w górę.