Kawa i papieros – nowe badania naukowców

Paryska sceneria, czekoladowy croissant na talerzu, obok którego paruje jeszcze gorąca czarna kawa. Dla palaczy to idealne warunki do zapalenia pierwszego papierosa, prawda? I choć do tej pory mogliśmy przypuszczać, że połączenie kawa + papieros to kwestia zwykłego nawyku nowe badania wykazują, że jest w tym wszystkim o wiele mniej romantyzmu niż mogłoby się wydawać. 

Reklama

Naukowcy z University of Florida postanowili sprawdzić, czy zamiłowanie do łączenia papierosów z kawą może mieć jakieś logiczne wytłumaczenie.

- Wielu palaczy szuka kawy rano ze względu na kofeinę. Ale czy kawa wpływa na coś jeszcze? Chcieliśmy wiedzieć, czy w kawie są inne składniki, które wpływają na mózgowe receptory nikotynowe – mówi w rozmowie Ufhealth dr Roger L. Papke, profesor farmakologii z UF College of Medicine.

W badaniu opartym na roztworze z ciemnej palonej kawy i komórkach określających ludzki receptor nikotynowy wykazali dwa związki, które mogą wpływać na... skutki porannego głodu nikotynowego.

 

Czy kawa łagodzi skutki głodu nikotynowego?

Receptory nikotynowe są bardzo wrażliwe dla ludzkiego mózgu, a w przypadku palaczy uaktywniają się szczególnie po nocy. Kawa i zawarty w niej związek n-MP są zatem pewnego rodzaju... lekiem przeciwbólowym?

- Organiczny związek chemiczny zawarty w kawie może pomóc przywrócić dysfunkcję receptora nikotynowego, która prowadzi do głodu nikotynowego u palaczy - wyjaśniają naukowcy z University of Florida w Ufhealth.

Warto dodać jednak, że odkrycia naukowców z University of Florida są dopiero zalążkiem kolejnych analiz połączenia kawy i papierosów. Dotychczasowe eksperymenty nie zostały przeprowadzone na ludziach, ale mogą być punktem wyjścia do kolejnych odkryć behawiorystycznych.