McDonald's wycofuje się Rosji

Po tymczasowym zawieszeniu działalności na terenie Rosji ogłoszonym na początku marca władze McDonald’s zmieniają swoją decyzję i po ponad 30 latach od otwarcia pierwszego punktu sprzedaży wycofują się z kraju na dobre.  

Reklama

– Kryzys humanitarny wywołany wojną w Ukrainie oraz niestabilne i nieprzewidywalne środowisko operacyjne skłoniły McDonald’s do wniosku, że dalsza działalność firmy w Rosji nie jest już możliwa do utrzymania i nie jest zgodna z wartościami McDonald’s – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie firmy.

Zarząd fast foodu ogłosił tym samym decyzję o sprzedaży wszystkich 850 lokali należących do marki rosyjskiemu biznesmenowi Aleksandrowi Goworowi, który zgodził się utrzymać działalność wszystkich punktów sprzedaży pod zmienionym szyldem i zapewnić zatrudnienie wszystkim pracownikom lokali McDonald’s przez najbliższe dwa lata.

Biznesmen zobowiązał się także do uregulowania wszelkich zobowiązań względem lokalnych dostawców oraz do wypłacania wynagrodzenia kadrze korporacyjnej firmy do czasu sfinalizowania transakcji. Przed ogłoszeniem decyzji McDonald’s zatrudniał łącznie 62 tys. osób na terenie Rosji.

– Mamy długą historię wnikania w lokalną społeczność wszędzie tam, gdzie „świecą Łuki”. Jesteśmy wyjątkowo dumni z naszych pracowników i setek dostawców, którzy wspierają nasz biznes, a także z naszych lokalnych franczyzobiorców. Ich oddanie i lojalność wobec McDonald’s sprawiają, że decyzja była niezwykle trudna do podjęcia – powiedział w komunikacie prasowym Chris Kempczinsky, dyrektor zarządzający sieci.

W ubiegłym roku działalność McDonald’s w Rosji wygenerowała około 2 mld dolarów, czyli około 9 proc. światowych zysków firmy. Żadna ze stron nie ujawniła kwoty sprzedaży sieci, ani szczegółów zmiany menu i brandingu lokali.

Kempczinsky przyznał też, że nie wyklucza powrotu do Rosji w przyszłości.

– Nie da się przewidzieć tego, co przyniesie przyszłość […]. Tak więc nie kończę słowami „do widzenia”. Zamiast tego powiem tak, jak mawia się w Rosji: do ponownego zobaczenia – dodał CEO McDonald’s

Kim jest Aleksander Gowor?

Aleksander Gowor to rosyjski biznesmen, współwłaściciel firmy Neftekhim Servis – inwestora budowlanego, do którego należy rafineria ropy naftowej na Syberii – a także członek zarządu przedsiębiorstwa zarządzającego innymi dużymi projektami w regionie m.in. hotelem Park Inn w Nowokuźniecku oraz siecią prywatnych klinik.

Od 2015 r. Gowor zarządzał także dwudziestoma pięcioma lokalami McDonald’s na Syberii.