Portugalska willa Romana Abramowicza 

Willa znajdująca się w luksusowym kurorcie wypoczynkowym Quinta do Lago w Algarve została skonfiskowana 25 marca na wniosek portugalskiego ministerstwa spraw zagranicznych, donosi dziennik „Público”.

Reklama

Posiadłość została wystawiona na sprzedaż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez spółkę Millhouse Views LLC należącą do Millhouse LLC, która najprawdopodobniej zarządza aktywami Romana Abramowicza.

Rzecznik oligarchy w rozmowie z Reutersem stwierdził jednak, że miliarder „nie posiada żadnej nieruchomości w Portugalii”, a spółka Millhouse Views LLC „nie jest z nim powiązana”.

Portugalia prowadzi śledztwo w sprawie willi w Algarve

Informację o zamrożeniu nieruchomości oficjalnie potwierdził portugalski minister spraw zagranicznych Joao Gomes Cravinho podczas nieformalnego spotkania państw członkowskich NATO, które miało miejsce w połowie maja w Berlinie.

Cravinho stwierdził w trakcie posiedzenia, że Portugalia bardzo poważnie traktuje zachodnie sankcje, a „każda jednostka nimi objęta, która może posiadać nieruchomości w Portugalii, zostanie prześwietlona, a aktywa zamrożone, jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone”.

– W tym przypadku mamy silne przekonanie, które nie zostało jeszcze w pełni potwierdzone, że nieruchomość należy do Abramowicza. [Willa] została zamrożona, co oznacza, że nie może zostać sprzedana, zastawiona lub wynajęta – powiedział minister.

Według dziennika „Público” sprzedaż posiadłości została zablokowana dzięki interwencji drugiego największego banku w Portugalii Caixa Geral de Depositos. Instytucja poinformowała władze o transakcji po tym, jak otrzymała wniosek kredytowy mający pokryć kupno posiadłości. Wnioskodawcą miał być natomiast brytyjski milioner, który chciał nabyć nieruchomość jako swój dom letniskowy.

Sankcje względem Romana Abramowicza

Ze względu na swoje powiązania z Władimirem Putinem Roman Abramowicz został objęty sankcjami przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Stany Zjednoczone nie umieściły go na swojej czarnej liście na prośbę samego Wołodymyra Zełenskiego – oligarcha zaoferował bowiem swoją pomoc negocjacjach pokojowych między Ukrainą a Rosją.

Mimo to majątek Abramowicza został poważnie uszczuplony. W kwietniu francuskie służby skonfiskowały dwanaście posiadłości oligarchy, w tym wartą 100 mln dolarów willę, która była niegdyś domem letniskowym króla Edwarda VIII. Brytyjska wyspa Jersey skonfiskowała natomiast aktywa należące do Abramowicza na łączną kwotę 7 mld dolarów. Miliarder był też zmuszony sprzedać należący do niego klub piłkarski Chelsea Londyn za 4,5 mld dolarów.  

Dodajmy, że w kwietniu 2021 r. oligarcha otrzymał też obywatelstwo portugalskie na podstawie prawa oferującego naturalizację potomkom Żydów sefardyjskich, którzy zostali wygnani z Półwyspu Iberyjskiego podczas inkwizycji. Aktualnie w Portugalii toczy się postępowanie w tej sprawie. W marcu aresztowano rabina, który miał pomagać Abramowiczowi uzyskać portugalskie obywatelstwo.