Rolls-Royce wykonał pierwszy test wodorowego silnika odrzutowego

Rolls-Royce przeprowadził pierwszy na świecie udany naziemny test silnika odrzutowego napędzanego wodorem, czytamy w oświadczeniu marki. Próba odbyła się pod koniec listopada 2022 r. na terenie lotniska brytyjskiego ministerstwa obrony narodowej Boscombe Down w Wiltshire.

Reklama

Test przeprowadzono z wykorzystaniem przerobionej jednostki Rolls-Royce AE210 napędzanej zielonym wodorem wytworzonym przez elektrownie wiatrowe i pływowe na brytyjskich Orkadach.

Głównym partnerem próby był natomiast operator lotniczy easyJet, który w ramach planów dekarbonizacji swojej floty, chce wprowadzić wodorowe silniki odrzutowe powszechnego użytku do 2035 r.

Dyrektor linii Johan Lundgren nazwał te plany „najambitniejszym zeroemisyjnym celem wśród wszystkich przewoźników”, a firma zachęcona sukcesem pierwszych testów ogłosiła już wraz z Rolls-Royce'em, że planuje drugi zestaw testów silnika wodorowego z długoterminową ambicją odbycia lotów testowych.

Czy technologia wodorowa ma szansę upowszechnić się do 2035 r.?

– Wiemy, że energia elektryczna może stanowić część rozwiązania. Należy też pamiętać, że silnik elektryczny może wykorzystywać wodór jako źródło energii, więc nie jest to wykluczone. Myślę jednak, że w tej chwili najbardziej obiecującą z tych technologii jest rozwiązanie, nad którym pracuje Rolls Royce – stwierdził Lundgren w rozmowie z "The Independent".

Rolls-Royce nie jest jednak jedynym producentem, który opracowuje technologię silników odrzutowych napędzanych wodorem. Równolegle swoje rozwiązanie rozwija także m.in. Airbus we współpracy z francusko-amerykańską firmą CFM International. Pierwsze testy jednostki umieszczonej w samolocie Airbus A380 mogą się odbyć w lutym przyszłego roku.

Producent twierdzi jednak, że wodorowa technologia nie upowszechni się do 2050 r. i do tego czasu linie lotnicze będą korzystać z samolotów napędzanych tradycyjnymi paliwami kopalnymi. Przejście to wymagałoby bowiem całkowitego przeprojektowania konstrukcji samolotów i przede wszystkim - infrastruktury lotniskowej.