Figurka „Spirit of Ecstasy” od dekad zdobiąca maski rolls-royce’ów została zarejestrowana jako własność intelektualna marki dnia 6 lutego 1911 r. W 111. rocznicę tego wydarzenia producent ogłosił, że ikoniczny symbol został odświeżony i przeprojektowany, tak by nadać mu lepsze właściwości aerodynamiczne.

Reklama

Nowa figurka Rolls-Royce’a

Po przemodelowaniu figurka ma niższą, bardziej dynamiczną postawę i kształtem nawiązuje do pierwotnej wersji ze szkiców wykonanych na początku XX przez jej oryginalnego twórcę – ilustratora i rzeźbiarza Charlesa Sykesa. Nowa Spirit of Ecstasy jest także wyraźnie mniejsza – ma 82,73 mm wysokości, przy 100,01 mm poprzedniczki.

Szata, która powiewa za postacią – często mylnie nazywana skrzydłami – została z kolei delikatnie przekształcona tak, by stała się bardziej aerodynamiczna i realistyczna. Najbardziej widoczną zmianą jest jednak postawa figurki. Wcześniej postać miała złączone stopy, wyprostowane nogi i przechylała się w przód jedynie od pasa w górę. Teraz natomiast ma jedną nogę wysuniętą do przodu, nisko ułożone ciało, a jej oczy z zapałem patrzą przed siebie.

Zmiany te przyniosły jednak nie tylko korzyści stylistyczne, ale także praktyczne. Bardziej aerodynamiczna postawa figurki dobrze oddaje znakomite własności aerodynamiczne elektrycznego modelu Spectre.

Spirit of Ecstasy w nowej formie jest jeszcze bardziej doskonała i zgrabna – jest idealnym godłem dla najbardziej aerodynamicznego Rolls-Royce’a, który kiedykolwiek powstał, a zarazem ozdobą dziobu naszej śmiałej elektrycznej przyszłości – mówił Torsten Müller-Ötvös, dyrektor zarządzający marki.

Wszystkie egzemplarze nowej figurki powstają z wykorzystaniem jednej z najstarszych technik odlewniczych nazwanej metodą traconego wosku lub „cire – perdue”. Każda będzie również wykańczana ręcznie, a zatem poszczególne egzemplarze będą się minimalnie od siebie różnić.  

Nowa wersja stworzona z myślą o modelu Spectre pojawi się na wszystkich modelach w przyszłości. Obecny projekt wciąż będzie towarzyszył teraźniejszym modelom: phantom, ghost, wraith, dawn i cullinan oraz ich alter ego Black Badge.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: