Phantom Syntopia – najbardziej skomplikowany projekt Bespoke wszech czasów

Rolls-Royce na początku marca zaprezentował jeden z najbardziej wyjątkowych projektów wykonanych na zamówienie – model Phantom oznaczony nazwą Syntopia. Auto inspirowane krawiectwem haute couture powstało na bazie modelu Phantom Extended we współpracy z uznaną holenderską projektantką Iris van Herpen.

Reklama

Brytyjska marka chwali się jednocześnie, że był to najbardziej skomplikowany projekt, który został kiedykolwiek zrealizowany przez zespół Rolls-Royce Bespoke Collective. Jego wykonanie zajęło aż cztery lata!

– W przypadku tego specjalnego projektu zainspirował mnie koncept "Weaving Water". Przekształciłam poczucie bycia w ruchu w immersyjne doświadczenie płynności we wnętrzu Phantoma. Zależało mi na stworzeniu odczucia bycia do głębi poruszonym siłami natury. Pełen mocy ruch Phantoma jest wpleciony w zmieniające się trójwymiarowe fale we wnętrzu samochodu, co ma ucieleśnić pomysłowość natury – tłumaczyła swoją wizję Iris van Herpen.

Rolls Royce Phantom Syntopia – wnętrze jak z filmu sci-fi

Podsufitka Weaving Water Headliner, fot. mat. prasowe Podsufitka Weaving Water Headliner, fot. mat. prasowe

Wspomniane immersyjne doświadczenie budowane jest we wnętrzu przede wszystkim przez rozświetlaną podsufitkę "Weaving Water Headliner", której odsłona umieszczona w Syntopii jest najbardziej skomplikowaną wersją tego elementu w historii marki. Ten niezwykły kształt został stworzony z jednego fragmentu skóry, który został dokładnie wyselekcjonowany z ponad 1000 innych wzorników.

Precyzyjne, symetryczne cięcia nadają podsufitce wrażenia trójwymiarowości i swoją fakturą przypominają "płynny metal" utworzony z tkanego, nylonowego materiału znajdującego się pod spodem. Co ciekawe, jest to ta sama tkanina, która została wykorzystana przez Iris van Herpen w kolekcji „Embossed Sounds”. Całość została natomiast wykończona 162 delikatnymi płatkami ze szklistej organdyny, których umieszczenie zajęło około 300 godzin.

Na podsufitce zainstalowano także 187 mieniących się "gwiazd". Sekwencja oświetlenia zaczyna się od tyłu samochodu i zmierza ku jego przodowi, co nadaje dodatkowego wrażenia ruchu. W sumie prace nad przygotowaniem podsufitki zabrały 700 godzin!

Rolls Royce Phantom Syntopia – innowacyjny, lustrzany lakiej

Rolls Royce Phantom Syntopia, zewnętrze, fot. materiały prasowe Rolls Royce Phantom Syntopia, zewnętrze, fot. materiały prasowe

Motyw "Weaving Water" pojawia się także na desce rozdzielczej, stolikach, panelu pasażera oraz - co najważniejsze - na karoserii. Ta została pokryta specjalnie stworzonym do tego projektu opalizującym lakierem Liquid Noir, który pod wpływem światła i kątów widzenia zmienia się w odcienie purpury, niebieskiego, różu i złota.

By uzyskać taki efekt, najciemniejszą, jednolitą czarną farbę pokryto lakierem zawierającym pigment przypominający lustro, który został wybrany ze względu na właściwości zmiany kolorów. By nadać subtelnego, eleganckiego połysku, zespół opracował też nową dla marki technikę nakładania pigmentu na bezbarwny lakier – proces ten zajął kilka miesięcy, w tym 3000 godzin samych testów!

Na masce samochodu można także dojrzeć subtelne odwzorowanie motywu "Weaving Water", tego samego, który przewija się we wnętrzu. Efekt uzyskano przez ostrożną redystrybucję pigmentu podczas lakierowania auta.

Rolls Royce Phantom Syntopia, maska, fot. materiały prasowe Rolls Royce Phantom Syntopia, maska, fot. materiały prasowe

Dopełnieniem tego wyjątkowego projektu jest natomiast projekt ubrania specjalnie stworzony dla klienta przez Iris van Herpen. Trójwymiarowa suknia nawiązuje oczywiście do motywu Weaving Water z podsuftki auta, a jej wykonanie zajmie około pół roku.

Sam Phantom Syntopia trafi do rąk nowego właściciela już w maju z gwarancją, że nigdy nie powstanie jego replika.

– Phantom Syntopia jest najbardziej ambitnym, pojedynczym i wysoko spersonalizowanym Phantomem, jakiego kiedykolwiek stworzyliśmy [...] i umacnia pozycję modelu Phantom jako największego „białego płótna” dla personalizacji Bespoke – podsumował Torsten Müller-Ötvös, CEO Rolls-Royce'a.

Rolls Royce Phantom Syntopia, maska, fot. materiały prasowe Rolls Royce Phantom Syntopia, maska, fot. materiały prasowe