Rolls-Royce oficjalnie kończy produkcję modelu Dawn

Rolls-Royce Dawn odjeżdża w kierunku zachodzącego słońca wraz z majowym ogłoszeniem marki o końcu produkcji modelu. Auto na rynek trafiło w 2015 r. po sukcesie swojego starszego brata Rolls-Royce'a Phantoma Drophead Coupe. Głównym celem istnienia modelu Dawn było przyciągnięcie nowej bazy klientów – młodszej, pewnej siebie oraz tego, czego oczekuje.

Reklama

I auto rzeczywiście doskonale spełniło swoją rolę. Rolls-Royce Dawn zapisze się bowiem w historii jako najlepiej sprzedający się kabriolet brytyjskiego producenta, który "wniósł ducha »la dolce vita« do współczesnej oferty marki".

– Współczesny Dawn na nowo zdefiniował pojęcie "la dolce vita"; to styl, który obejmuje piękno i pełnię życia. Dawn odzwierciedla radość z dobrego towarzystwa, dreszcz przygody i przestrzeń dla spokojnej refleksji. Ten samochód jest świadectwem nowoczesnej sztuki życia oraz doskonałym wcieleniem współczesnego luksusu, a przy tym pozostaje wierny zasadom i dziedzictwu marki – przekonywał w oświadczeniu prasowym Torsten Müller-Ötvös, dyrektor generalny Rolls-Royce Motor Cars.

Rolls-Royce Dawn przechodzi do historii. Marka żegna swój najbardziej luksusowy kabriolet / materiały prasowe Rolls-Royce Dawn przechodzi do historii. Marka żegna swój najbardziej luksusowy kabriolet / materiały prasowe

Rolls-Royce Dawn – "najcichszy kabriolet świata"

Rolls-Royce Dawn, fot. Shutterstock Rolls-Royce Dawn, fot. Shutterstock

Co to konkretnie oznacza? Model Dawn charakteryzuje się czystą, prostą formą inspirowaną modą z lat 50. i 60. XX wieku, której elementy widoczne są m.in. w mocnej sylwetce i opływowym nadwoziu, które "otula pasażerów jak podniesiony kołnierz płaszcza".

Auto cechuje się także wysokim zaawansowaniem technologicznym m.in. w postaci skomplikowanego mechanizmu odpowiedzialnego za składanie i rozkładanie dachu. Rolls-Royce nazywa go „Cichym Baletem” ze względu na jego precyzję, elegancję i cichą pracę. Sam dach wykonany jest z kolei z mieszanki kaszmiru i wysokiej jakości kompozytów o znakomitych właściwościach akustycznych, dzięki czemu Dawn, jak przekonuje brytyjska marka, jest "najcichszym kabrioletem na świecie".

Rolls-Royce Dawn przechodzi do historii / materiały prasowe Rolls-Royce Dawn przechodzi do historii / materiały prasowe

Pod maską auta znajduje się natomiast potężny, 6,6-litrowy silnik V12 z podwójnym turbodoładowaniem i mocą 563 KM. Wariant Black Badge, który pojawił się na rynku w 2017 roku, był nieco mocniejszy niż wersja standardowa i osiągał moc 593 KM.

Według oficjalnego oświadczenia Rolls-Royce'a produkcja modelu Dawn oznacza „koniec wspaniałej ery” – w obecnym portfolio marki nie ma bowiem dla niego żadnej alternatywy. Co nie oznacza, że w niedalekiej przyszłości taka się nie pojawi. Możliwe jest bowiem m.in. wprowadzenie elektrycznego modelu Spectre w wersji ze składanym dachem.